Man holding crystal ball in landscape

Nisan ayında başlayacak olan 4G hizmeti için reklamları başladı. Bu reklamlar doğru yere bakan gözler için şimdiden operatörlerin önümüzdeki birkaç yılının stratejilerini bize anlatıyor. Şimdi bu stratejilerin şimdilik görünen yüzlerini inceleyelim:

Türk Telekom

Türk Telekom reklamlarından da anlayabileceğiniz gibi fiber üstüne kurdu stratejisini. Şu anda sayısal olarak elindeki tek liderlik fibere ait çünkü. Telefona da fiber sokuyor, eve de… Fiber olmazsa cep telefonu da olmaz demeye getirerek tek telekom Türk Telekom diyor. Fiber olmazsa gerçekten de 4G olmaz mı? Konuştuğum mühendisler belli yerlerde fiberle güçlendirilen bazların birbirlerini kablosuz olarak çok hızlı bir biçimde besleyebileceğini dile getiriyor. Ama tutunmak için güzel bir dal. Halk bunu ne kadar satın alacak bunu 4G hizmetleri başlayınca göreceğiz.

Vodafone

Vodafone 4 Bucak kampanyası başlattı. Bunun yanında reklamlarıyla mesajını çok net bir biçimde veriyor A1 aldık biz diyerek… Bu da Vodafone’un tek liderlik tarafı. A1 dediğimiz şey nedir? Daha az baz istasyonuyla daha ileri veri aktarmamızı sağlayan frekans. Yani kapsama üstüne avantaj sağlıyor. Turkcell ve Türk Tlekom’un aldığı A2 ve A3 frekansları çok mu aşağıda? Değil aslında. Ama o da lideri olduğu alanı parlatmaya çalışıyor. Stratejik olarak çok doğru. Ama 4G deyince insanların aklına kapsama mı geliyor? Cevap çok basit değil mi?

Turkcell

Turkcell birinci dakikada, daha frekansları alıp salondan çıkarken stratejisini koydu ortaya. Turkcell hız diyecek. Çünkü elinde o kadar çok frekans var ki bunlarla ortalığı darmadağın edebilir hız konusunda. Mesela çıkış hızı olarak 375 megabite kadar internet hedefi koymuşlar. Bu hızı eldeki frekanslarla bugünün teknolojisinde veribilmek mümkün değil. Ha yarının teknolojisinde katlayarak, bir nevi frekans origamisi yaparak diğerlerinin geçmesi mümkün. Ama o zamanki teknolojiler mümkün olduğunda Turkcell br gigabitin üstüne çıkacak ve bunu da şimdiden beyan etti. Şu anda 4G’nin en büyük göstergesi hız. Ama Turkcell’in bunun için bize bu hızla yapılacak yeni şeyler bulması lazım. Çünkü 375 megabit ne film için zaruri ne nesnelerin interneti için ne de sosyal medyada dolaşmak için. Bir de herkes deli gbi dataya vereceği fiyattan korkuyor. Turkcell merak etmeyin bir şey olmaz diyor ama ben etrafımdakilerin algısını söyleyeyim: Herkes korkuyor.

Ne konuşursak konuşalım şu stratejiler içinde en seksi olnı Turkcell’inki… Bunun sahaya yansımasını şaka gibi 1 Nisan’dan itibaren göreceğiz…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.