googleÜlkemizin en ciddi gündem değiştiricilerinden biri haline geldi OTT mevzuu. Kısaca özetlemek gerekirse, Google, Microsoft, Apple gibi şirketler ülkemiz internetinden en çok ziyaret edilen kurumları oluşturuyor. Bu dünya devleri için şaşılacak bir sonuç değil, bütün dünya onları çok ziyaret ediyor. Son zamanlarda bizim operatör ve Ankara’nın ortak derdi bunlar bizim internet kaynaklarımızı silip süpürüyorlar, onlara karşı bir hareket gerçekleştirin ve kamuoyu oluşturun yönünde…

Silip süpürmenin ne demek olduğuna bakacak olursak, en çok onların sitelerine giriliyor ya… Ama onların sitelerine girdiğimiz için kimseye para da vermiyorlar. Eee nolacak şimdi?.. Saygıdeğer büyüklerim, gazeteci dostlarım ve şirketsahiplerine söyleyedurduğum ama onların anlamamakta direndiği şeyleri yazmak istedim. Çünkü onlar bağıırken benim konuşmalarım çok duyulmuyor. Bari boş zamanlarında vakitleri olursa okurlar:

  1. Google, Microsoft ve Apple bizim ülke kaynaklarını, internetini sömürmüyor. Ben bir internet kullanıcısı olarak Turkcell GSM, TTnet ve Superonline’a ayra 100 TL üstünde bir parayı o internet sitelerine girmek için veriyorum. Yani aslında operatörlerin varlık amaçları, uğruna para aldıkları şey beni Google aramalarına eriştirmek. Eğer Google olmazsa onlara verdiğim paranın bir anlamı kalmıyor
  2. Ben otoyolların yapılması için para veriyorum. Sonra otoyolda giderken neden buraları kalabalıklaştırıyorsun diye çok satan Renault arabalardan vergi isteniyor mu? Arabayla yola çıktığımız zaman niye burada hep Fiat var kardeşim deniyor mu? Örnek aynıyla vaki ama her nedense sadece internetle ilgili olan bizi şaşırtıyor, arabayla ilgili olan şaşırtmıyor.
  3. Google ve benzerlerinin bize vergi vermemesi apayrı bir mevzu. Üstünde uzun uzun tartışılması gerekiyor, eldeki yartların masaya yatırılması gerekiyor. Bunun alt yapı kaynaklarımızı tüketmesiyle alakası yok.
  4. “Adam bir tane arama motoru yazmış ooh sömürüp duruyor” demek çok saçma zira birçok adam birçok arama motoru yazdı. Bu yoldan dönenler oldu, mum gibi sönenler oldu şarkısı geliyor aklımıza Alta Vista ve Yahoo örneklerini hatırlayınca… Eğer onlar orada kaldıysa o zaman doğru yaptıkları bir şeyler vardır mutlaka.
  5. Bu arama motorlarının bize kazandırdığı şey yok diyenleri insafa davet ediyorum: Bu arama motoru sayesinde bizim internet sitemizdeki haberlere erişiyor halkımız. O arama motoru sayesinde Telkoder diye bir derneğin varlığından haberdar oluyor birçok kişi, haber sitesinin farkına varıyor okumayı seven ender internetçiler ve erimekle ergimek arasındaki farkın farkına varıyor çoluk çocuğumuz.
  6. Google reklamları pahalıya alıyor, içerik sahiplerine az para veriyormuş. E anlaşalım hep birlikte koymayalım reklamlarını sıkıysa? Niye koyuyor ve sonra ama az diye dırdırlanıyoruz ki? Hiçbirimiz koymasak konu kapanır ki zaten…
  7. Aynı bakış açısıyla yola çıkarsak… Eğer sıkıysa, devletçe kapatalım Google’ı. Bakalım el mi yaman bey mi yaman? Bakalım halkımız o ne be internet artık bir işe yaramıyor diye devleti mi sıkıştıracak yoksa Google “aman siz yamanmışsınız alın size istediğiniz vergiyi veriyoruz” diyerek yola mı gelecekler? Güveniyor muyuz kendimize bu konuda?

Ve herkese açık çağrı: Her farklı fikir ileri süren kötü adam değildir. Her sizin düşündüğünüz şeyin tersini söyleyen karşı taraftan para almaz. Farklı fikirler iyidir, içi açar, ruha sağlık verir, sizi güzel insan yapar.

Bunu bir düşünün

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.