Siz ses efektinin adını koyun yapay zeka üretsin

Ses klonlama girişimi ElevenLabs, kullanıcıların komutlarla ses efektleri oluşturmasını sağlayan yeni bir araç tanıttı. Şirket, projeyi ilk olarak Şubat ayında duyurmuştu.

Bugün itibariyle tüm kullanıcıların kullanımına sunulan araç, “dalga sesleri”, “metal çarpışması”, “kuş cıvıltıları” ve “yarış arabası motoru” gibi komutlarla ses parçacıkları oluşturmanıza olanak tanıyor.

Ses efektleri aracı ayrıca, gitar döngüleri, caz saksofon soloları ve tekno müzik döngüleri gibi komutlarla 22 saniyeye kadar enstrümantal müzik klipleri oluşturabiliyor.

Ücretsiz kullanıcılar ayda 10.000 karakterlik üretim hakkına sahipler — bir ses parçası oluşturma talebi yaklaşık 150 karakter gerektiriyor. Temel olarak, ücretsiz katmandaki kullanıcılar ayda neredeyse 60 ses efekti oluşturabiliyor. Ayrıca, ses klibi içeren herhangi bir içerik yayınlarken sesi “elevenlabs.io” olarak belirtmeleri gerekiyor.

ElevenLabs, modelini eğitmek için Shutterstock’un lisanslı parçaları içeren ses kütüphanesini kullandığını belirtti. Şirket, alfa test aşamasında aracı deneyen kullanıcılar arasında video oyunu geliştiricileri, film yapımcıları, sosyal medya içerik üreticileri ve pazarlamacıların bulunduğunu ekledi.

Girişim, aracın kendi Yasaklı İçerik ve Kullanım Politikası’nı ihlal eden, örneğin kendine zarar verme, çocuk güvenliğine tehditler ve dolandırıcılık gibi konularla ilgili komutlarla ses oluşturulmasına izin vermediğini belirtti.

Yapay zeka destekli ses üretimi üzerinde çalışan çok az sayıda şirket ve girişim olmasına rağmen, ElevenLabs müzik üretim alanında rekabetle karşılaşabilir. Stability AI destekli Harmonai Dance Diffusion’ı piyasaya sürdü; Google MusicLM üzerinde çalıştı; OpenAI Jukebox’a sahip; ve Meta’nın AudioCraft modeli var. TikTok ve Adobe de kendi yapay zeka tabanlı müzik oluşturma araçlarıyla deneyler yaptı.