Sizce Türkiye’de teknoloji neden gelişmiyor?

Sizce Türkiye’de teknoloji neden gelişmiyor sorusuna verilecek onlarca yüzlerce cevap olabilir. Hatta bu cevapların arasında “e gelişiyor ya” diyenler de olabilir. Ben bunun sebebini Türkiye’de teknolojiyi herkesin kendine göre bir yerlere çekmesine bağlıyorum. Nasıl mı? Cevabı çok basit. Turkcell bir çağrı merkezi açtı. Teknolojiyi yaymak için, istihdamı Türkiye geneline yaymak için, insanlara hizmet vermek için… Başka bir sürü şey olabilir ki benim aklım şimdilik sadece bu kadarına eriyor.

Bu toplantıda üç kişi konuşmuş. Kafa karışıklığı kelimesini ne anlama geldiğini anlamak için bu konuşulanları arka arkaya diziyorum:

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Şahin: “Şehitler veriyoruz ama bütün bunlar Türkiye’nin geleceğe dönük yürüyüşünü engelleyemeyecek”
BTK Başkanı Acarer: “Baz istasyonları sübjektif gerekçelerle, bilimsel mesnede dayanmadan, psikolojik-sosyolojik etkilerle sökülmesi kararlaştırılırsa, çağrı yapacak insanı bulamazsınız. Enkaz altına kalan insan, çağrısına cevap alamaz, çünkü arayamaz”
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv: “Karabük Çağrı Merkezi, Genç Turkcell’e hizmet verecek. Türkiye’de ilk defa elektronik ortamda SMS ve e-posta ile 12 milyon gencin teknik sorunları çözülecek”

Görüldüğü gibi herkes herşeyi kendi tarafından üflüyor. Bu sadece bir çağrı merkezi açılışı.

Şehitler de önemli baz istasyonu da… Ama bu sadece bir çağrı merkezi açılışı… Karabük’te…