Sönük bir Dünya Mobil Kongresi’nde olan bitenler

GSMA kısaltması dünya üstündeki tüm mobil işletmelerinin, hizmet ve ürün üretenlerin buluştuğu bir birlik. Bunun kongresi uzun yıllardır Barselona’da düzenleniyor. Bu birliğin yönetim kurulunda Türk GSM şirketlerinin yöneticilerinin olduğu zamanlardan bugünlere, izleyici olarak gidemediğimiz zamanlara kadar geldik. Zaten pandemi yüzünden iki senedir sekteye uğrayan bu etkinliklerin bu seneki buluşması sakin ve sessiz geçti. Öyle ki gidenleri takip ettiğimde “ee bugün de bir şey yok” şeklinde oldu.

Birkaç yeni ürün tanıtımı, birkaç sanal gerçeklik uygulaması, şirketlerin evlerinde yapabilecekleri imza törenlerini orada yapıp oraya götürdükleri gazetecilere “biz var ya biz” tarzı konuşmaları ve oraya götürmediklerine “abi nolur şu haberi yazsana”larından geriye kalanları hızlıca özetleyeyim istedim:

Türk Telekom’dan seri imzalar

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi kapsamında gazetecilerle bir araya gelip orada kendi aralarında neler konuştuklarını oraya gidip soru soramayanlara göndermiş. Özetle Önal, diyor ki:

 • Fiber yatırımları önceliklendirerek dijitalleşmeyi hızlandırmak, ülkeyi 5G’ye hazırlamak, internet penetrasyonunu artırmak ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak üzerine yoğunlaştık
 • 5G ve yeni nesil teknolojilerin kilometre taşı konumundaki fiber ağımızı yıl sonu itibarıyla 366 bin km’ye çıkardık. 2021 yıl sonu itibarıyla fiber ağımız, 30,2 milyon haneyi kapsıyor.
 • Altyapımızı, tamamen yerli ve millî imkanlarla ürettiğimiz e-SIM ve e-CALL teknolojilerine hazır hale getirerek entegrasyon süreçlerimizi tamamladık.
 • Juniper Networks ve Net Insight ile yaptığımız güç birliğiyle 5G mobil erişim şebekelerine verimlilik ve esneklik kazandıran vRAN çözümü RIC (Radyo Akıllı Kontrolcü) ürününün lisanslanarak global ölçekte pazarlanması üzerine, Net Insight ile ise 5G zaman ve frekans senkronizasyonu alanında çığır açacak bir teknolojinin ürünleştirme çalışmaları konusunda iş birliği yaptık.
 • Bulut tabanlı yazılım şirketi Mavenir, sistem entegratörü Compro ve açık radyo erişim teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan TIP (Telecom Infra Project) ile de Open vRAN konusunda bir saha denemesi yürütüyoruz.
 • Korea Telekom ile 5G ve yapay zekâ teknolojileri üzerine attığımız imza, IoT tabanlı uygulamalara dayanan akıllı şehirleri kapsayan ‘akıllı alanlar’ projelerini kapsıyor.
 • Nokia ile kritik endüstriyel uygulamalarda hataları minimuma düşürecek, üretimi ve verimliliği artıracak, 5G’nin düşük gecikme, yüksek bant genişliği ve yüksek hız kabiliyetlerini kullanan Endüstri 4.0 denemeleri yapıyoruz.
 • Huawei ile imzaladığımız İyi Niyet Sözleşmesi ile 5G’ye hazır şebekelerin geliştirilmesi ve kaliteli şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımının yanı sıra endüstriyel 5G uygulamalarını hayata geçirmek ve ekosistemi geliştirmek için çalışacağız.
 • ZTE ve Netaş ile imzaladığımız İyi Niyet Sözleşmesi ile yeni nesil teknolojilerin ülkemizde hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
 • Akıllı tarım alanında 5G uygulamaları geliştirmek üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin teknoloji iştiraki TARNET ile kapsamlı denemeler yaptık.
 • Odine Solutions ile bulut bilişim sanallaştırma çözümleri üzerine yaptığımız ortak çalışmaları duyurduk. Yerli yazılım şirketi i2i ile Türkiye’de ilk defa bir 5G çekirdek şebeke fonksiyonunu ticari olarak yerlileştirecek çalışmalarımız oldu.
 • İştiraklerimiz Argela ve onun Silikon Vadisi’ndeki inovasyon kolu Netsia’nın aktif katılımıyla Open Networking Foundation (ONF) çatısı altında geliştirdiğimiz SEBA Platformu’nun tanıtımını yaptık. Aynı zamanda Argela/Netsia’nın geliştirdiği SEBA ticari ürünü olan Netsia BB Suite demosunu gerçekleştirdik.
 • Hedefimiz, geçtiğimiz yıl, yatırım yaptığı şirket sayısını ikiye katlayan kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures’ı merkezi ABD Silikon Vadisi’nde olan, Türk teknoloji girişimleri için dünyaya açılan bir kapı yapmak.

Turkcell çevreye bakıyor

Turkcell de bölgeye gazeteci yığıp diğerlerinden haber desteği isteyen güzide firmalarımızdan… O da orada yaptıklarını şöyle özetliyor:

 • Dijital Operatör Turkcell, Mobil Dünya Kongresi’nde imzaladığı iş birliği anlaşmalarıyla sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularındaki faaliyetlerini ve pozitif katkısını güçlendirmeye devam etti.
 • Turkcell’in Huawei ile imzaladığı iyi niyet anlaşmalarından ilki, Huawei‘nin düşük karbon teknolojisine sahip, enerji verimliliği yaratacak çözümlerini Turkcell’in şebekesinde denemeyi amaçlıyor.
 • İmzalanan ikinci anlaşma ise güneş enerjisi alanındaki faaliyetleri kapsıyor. Sürdürülebilirlik trendlerine olan eğilimin ve ilginin artması ile dünyada da büyük bir pazar haline gelmiş olan ve Türkiye’de de önemli bir pazar haline geleceği düşünülen güneş enerjisi alanında imzalanacak iyi niyet protokolü kapsamında Turkcell Enerji ile Huawei, mesken ve kurumsallara ait lokasyonlara Güneş enerji projelerinin kurulması, müşterilerin ihtiyaçlarına basit ve etkili çözümler üretilmesi, yetkin bir iş modelinin yaratılarak müşterilere kaliteli hizmet sunulması gibi konularda iş birliğine ve görüşmelere açık olacaklarını taahhüt etti.
 • Samsung’un, Turkcell müşterilerine sunduğu kontratlı satış, peşin satış, ön ödeme ve ‘Eskisini Getir Yenisini Götür’ kampanyaları gibi teklifleri devam ederken, bu ay piyasaya çıkacak olan Galaxy S22 serisinin de Turkcell Mağazaları’nda satışa sunulacağı duyuruldu.