Sosyal medya firmaları tehditle değil ricayla da gelebilir

TikTok, Avrupa pazarındaki varlığını güçlendirmek için ilk Avrupa veri merkezini kurmayı ve küresel genel merkezini Avrupa’ya taşımayı düşünüyor. TikTok, bu kararını açıklamasının ardından Almanya’nın “finans başkenti” olarak bilinen Frankfurt’tan önemli bir davet aldı.
 
Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine bir açıklama yapan Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, TikTok’a küresel merkezini Frankfurt’ta kurmaları için çağrıda bulundu. Feldmann, Frankfurt’un küresel internet merkezlerinden biri olduğunu ve çok sayıda veri merkezine ve birçok Çin sunucusuna ev sahipliği yaptığını söyledi. Feldman, açıklamasında Frankfurt’un bilişim teknolojisi şirketleri için ideal bir yer olduğunu da vurguladı.

Biz de sürekli bunu söylüyoruz işte. Biz eğer gelmezseniz gözünüzü patlatır, hatlarınızı yavaşlatır ocağınıza icir ağacı diker sizi döveriz diyoruz. Çünkü biz onları dövmek için, istediğimiz datayı almak için, büyüklerimize kötü sözler edildiğinde onların kapı numaralarını edinebilmek için istiyoruz.

Alman ne yapıyor? Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden birinin ev sahibi olmaya çalışıyor. Çünkü biliyor ki bunu yaparsa ekonomisi canlılığını koruyacak, girişimciler oradan kendilerine feyz alacak, şehrindeki yazılımcılara istihdam fırsatı doğacak ve şirketler konuşmaya gelenler küçük de olsa bir hareketlilik yaratacak.

Gelmezseniz sizi kırbaçlatırım demeyi bilmiyor muydu acaba Almanlar?