Tayfun_AcarerTayfun Acarer, BTK’nin eski başkanı, Bilişim 500 ödül töreninde bir konuya Türkiye’nin dikkatini çekti: “İletişimde ben yıl sonunda tıkanmalar olacağını düşünüyordum ama şimdiden tıkanmalar başladı. Yıl sonunda göreceksiniz beklemelerle karşılaşacaksınız. 2016 daha da kötü olacak” dedi.

BTK’nın sayılı güner öncesindeki başkanı neden böyle bir şey söylüyor? Tıkanma olmaması için gerekli kuralları koymakla yükümlü kişisi niye görev süresinin hemen ardından bunları söylüyor? TKNLJ formatında fikirlerimi sıralamak istiyorum. Böyle olabilir de olmayabilir de:

  • İletişimin tıkanmaması için fiberin yaygınlaşması lazım. Acarer bunu dünkü toplantı da dahil her fırsatta dile getirdi. Bunun için doğru çalışacak yol ve yöntemler de yazıldı. Ama her nasılsa o yöntemler hep ulaştırma bakanlığında takıldı bir adım ileri gitmedi. Acarer bunu söyleyemez ben söyleyeyim: Fiberin yaygınlaşması için gerekli kararların çıkmaması kime yarıyor? Şu anda en yüksek fiber altyapısı olan sabit telefon devine. Haydi birisi çıksın çok yanlış bu desin…
  • Peki beklemeler yaşatacak olan şey ne? Mobil konuşma. Neden? Çünkü tıkanmalar var. Tıkanmalar neden oluyor? Çünkü onlar doğada kıt kaynak olan frekansları kullanıyorlar. Daha fazla frekans bulunabilir mi? Elbette. Ki daha fazyla frekans kullanılan bağlantılara (mesela) 4G diyoruz. Ama her nasılsa 4G üst üste erteleniyor. Acarer ihalenin olması için çok uğraştı. Ama önü anlamsız devletimsi kurumlar tarafından kesildi. Açık açık söylemese de bunu eleştiriyor ve başımıza gelecekleri haber veriyor Acarer.

Ülkede her alanda yaşanan iki başlılık teknoloji, özellikle de ulaştırma alanında çok ciddi gösteriyor kendini. Bu da bizi az biraz kafamızı gösterdiğimiz teknoloji alanında geri götürüyor. Acarer bunun olmaması için hep uğraş verdi. Ama şu anda o yok. Bakalım sesi ne kadar duyulabilecek