TELKODER savunulacak tarafı olmayan 850’li hatları savundu

TELKODER, tüketicilerin çoğunlukla abonesi olmadıkları internet servis sağlayıcılarının ürünlerini satmaya çalışan bazı tele satış ekipleri tarafından aranarak rahatsız edilmeleri ve yanlış bilgilendirilmeleri nedeniyle 0850’li numaraların suçlu ve güvenilmez ilan edilmesinin doğru olmadığına ve sektöre zarar verebileceğine dikkat çekiyor. TELKODER, söz konusu aldatıcı ve rahatsız edici telefon tacizlerinin ortadan kaldırılması için tüm lisanslı işletmecilerle birlikte uzun süredir çalışmalar yürütüyor. Dernek, söz konusu aramalar için 0850’li numaraların yanı sıra tüm sabit ve mobil telefon numaralarının kullanıldığını da hatırlatırken, telekomünikasyon işletmecilerinin çalışmalarının yanı sıra BTK’nın da önlem almasının önemli olacağını belirtiyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci; “0850’li  hatları Turkcell, Türk Telekom ve TTNET de dahil olmak üzere tüm işletmeciler kullanıyor. Dolayısıyla bu numaraların itibarlarının korunması telekomünikasyon sektörü için önem taşıyor. Telekomünikasyon işletmecilerinin geçmişte olduğu gibi sektöre zarar verdiği tespit edilen kişi ve kuruluşlarla çalışılmaya son vermeleri önemlidir.  Öte yandan, Türkiye’deki tüm telefon numaralarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verir ve kullanılmalarını denetler. Bu konuyla ilgili olarak BTK’nın da denetimleri artırması çözüm adına fayda sağlayabilir. Zira, tüketicilerin kişisel bilgilerini ele geçirip, yanıltıcı bilgiler vererek bir hizmete yönlendirmeye çalışmak suç niteliği taşımaktadır. Sektörün kurallarını belirleyen ve denetleyen BTK’nın aynı biçimde sektörün sağlıklı gelişmesi ve tüketicileri gözetmesi adına bu sürecin hukuksal çözümü için de liderlik etmesi değerli olacaktır”.

TELKODER liderliğinde 2018 yılında bu sorunu çözmek hedefiyle kurulan ve internet hizmeti sunan şirketlerin temsilcilerinden oluşan “Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu” bugüne kadar yürüttüğü çalışmalar kapsamında sorun teşkil eden aramaları yüzde 80’e varan oranda çözmüştü.

Bence…

850 nolu hatlar yıllar boyunca çok hor kullanıldı. Bunlar ucuz bir biçimde insanları rahatsız etmek isteyenlere satıldı. İnsanlar bu numaralarla rahatsız edilirken onlara bu numaraları satan hiçbir kurum ağzını açıp tek bir şey söylemedi. Gelen şikayetlerin hiçbirine cevap vermediler. 850’li hatlardan bir tane düzgün arama alabilen kimse var mı bilmiyorum. Bir ara Superonline gibi firmalar bunu çağrı merkezlerinde kullandılar ama o kadar çok tepki çekti ki numaralar onlar bile davadan döndü.

Hal böyleyken… BTK bu numaraları denetlesin de bu numaraların itibarı artsın gibi bir şey söz konusu değil. İtibar dediğimiz şey itibarı yüksek olsun diyerek edinilen bir mertebe değildir. Ayrıca Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell de bayağı bayağı 444 ve kendi kısa numaralarını kullanıyor…