Temassız ateş ölçmek için ne yapmalısınız?

Vücut ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanıyor. Ateş, sağlık durumunun ve bazı hastalıkların göstergesi olduğu için düzenli ölçümü de büyük önem taşıyor.Ancak ateş ölçümünün doğru yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Öncelikli olarak ortamın ısısının 20-21ºC’den yüksek olmaması gerekiyor. Çünkü çocukların, bebeklerin ve özellikle yeni doğanların vücut sıcaklıkları ortamdan kolayca etkileniyor. Ortam ısısı kadar ateşi ölçülecek kişinin giysilerinin ne kadar kalın olduğunu da ölçümü etkiliyor. Eğer kişinin kıyafetleri kalınsa ya da üzerine yorgan, battaniye örtülmüşse kıyafetlerini çıkarıp, üstünü açıp bekledikten sonra yapılan ölçüm daha doğru sonuç veriyor. Sağlıklı vücut sıcaklığı takibi için ölçümlerin her gün aynı saatlerde yapılması da önem taşıyor.

Doğru ölçüm için ortam sıcaklığına dikkat

Ölçüm yapılmadan önce ateş ölçerin ölçümün yapılacağı oda sıcaklığında bir süre bekletilmesi gerekiyor. Eğer ölçümün yapılacağı oda çok soğuk ya da çok sıcak ise, ölçüm sağlıklı sonuç vermeyebiliyor. Alından ateş ölçer bir cihaz kullanılıyorsa; alna değdirilmeden yaklaşık 1-3 cm mesafede tutularak ölçüm yapılması, alnın temiz kuru, yağsız olması gerekiyor. Kulaktan ateş ölçerlerde de cihazın kulağa tam oturduğundan, kulak yolunun temiz olduğundan ve kulak zarıyla tam olarak aynı hizada olduğundan emin olunması şart. Ayrıca her ölçümde yenibir prob ucu kullanılması da ölçümün doğru sonuç vermesi açısından önem taşıyor. Uzmanlar 0-6 ay arası bebeklerde, kulak yolu daha gelişmediği için kulaktan ateş ölçer kullanılmasını önermiyor.

Temassız, hızlı, kolay ölçüm

Güvenilir ölçüm için klinik olarak onaylanmış teknolojiye sahip Omron Gentle Temp 720, vücut sıcaklığını temassız bir şekilde ölçmenize imkan tanıyor. Sadece 1 saniye içinde hızlı ve doğru sonuç verebilen Omron Gentle Temp 720, bu sayede çok hareketli olan bebek ve küçük çocuklarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Cihaz, 25 ölçümü hafızasında tutabildiği için kişinin ateş geçmişini rahatça takip edilebilmesini de sağlıyor. Ayrıca 3’ü 1 arada fonksiyonuyla alından temassız ateş ölçümünün yanı sıra yüzey (biberon, yiyecek kapları vb.) ve oda sıcaklığını ölçmek de mümkün oluyor.