TKNLJ’nin baz konusunda yazdıkları çıkıyor mu?

Halkı para için galeyana mı getiriyorlar diye sormuştuk. Demiştik ki koskoca üniversite hocalarının, birbiriyle alakasız baz istasyonu ve mikrodalga fırını birbirine karıştırması imkansız. Bunun altında kesin başka şeyler vardır. Para vardır pul vardır. Kulağımıza gelen söylentilerin doğru olmamasını dilemiştik. Ki bu söylentilerde bir takım hocalarımızın insanları baz istasyonu ve cep telefonlarından soğutarak korkutması ve bunun karşılığında baz istasyonu ölçüm hizmeti satmak istedikleri konuşuluyordu.

Dün ajanslara yansıyan bir haber gerçekten bu korkumuzu haklı çıkarır nitelikteydi. Hocalarımız hepimizi öldüreceği söyledikleri baz istasyonları mevzuunda bir anda ağız değiştirdiler: Yumurta pişirmekte kullanılabilecek baz istasyonlarının aslında zararlı olmadığını ima eden hocalarımız ama bunun denetimlerinin kötü olduğunu söylediler. Elbette bu söyledikleri 3G telefonla mikrodalga fırını karşılaştırmak kadar bilimden uzak değil. Ama geçmişte söylenenlere dikkatle bakıldığında TKNLJ olarak söylediklerimiz daha anlamlı hale geliyor:

  • BTK kendi diktiklerini kendi ölçmesi etik değil başkaları da ölçmeli
  • BTK’nın İstanbul’da sadece 4 kişisi var daha fazla adamı olmalı
  • Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması çok önemli değil mühim olan ölçümleme
  • Baz istasyonu beyin tümörü, yorgunluk iştahsızlık yapıyor, ölçümleme önemli
  • BTK denetimlerde yetersiz kalıyor
  • İstanbul’da denetim yapan iki ekip kötü çalıştığı için faaliyetten uzaklaştırıldı

Siz bu söylenenleri nasıl değerlendirirsiniz bilmem. Ama bence bu demeçler bariz bir şekilde ücret karşılığında ölçüm yapmak isteyen birinin çığlıklarını çağrıştırıyor bana…