TOGG 160 kilometre boru döşemiş!!!

Türkiye’nin otomobili, gururu, geleceğinin yazarı, potansiyel döviz kaynağı, döviz açıklarının yaması…

Bir nefeste çok şey söylenebilir ama söylenmeli mi? Bu konuyu size bırakıyorum.

Bir kesim arabanın şeklini şemalini, özelliklerini teknolojisini görmeden onu uzaya götürdü. Bir diğer kesim onu eşit derecede görmeyerek yerin dibine soktu. TOGG en çok yerin dibine girmekten üzüldü ki ben bu noktada beni görmeden övenlerden daha çok korkardım kesin benden istedikleri bir şey vardır diye. Neyse o onların bileceği iş…

Ben başından beri teknolojilerini yakından takip etmeye çalıştım. Çünkü ülkede otomobil üretmek önemli bir karar. Bunun tekrarını gerçekleştireceğimiz ikinci bir kurşunumuz yok. Bu olmadı bir de şunu deneyelim diyemeyeceğiz. Ayrıca eğer bu yaşta sıfırdan başlıyorsanız hayal gücünüzle sınırlı bir dünyanın içinde gerçekten çok enteresan şeyler yapabilirsiniz mesela sonradan görme Elon Musk ve Tesla’sı gibi…

Ben TOGG’un anlamsız tanıtımlarında cama yansıyan yol durumu gördüm mesela. Bunu sordum nedir diye… Cevap alamadım. Otomobiller elektrikli olacak dediler. Bu konuda hangi teknolojiler kullanılacak dedim, ona da cevap alamadım. Pillerden bahsettiler, onları sordum, bilin bakalım ne vermediler bana… Evet, cevap.

Bunun yanında otomotiv yazarlarını kankitolar şeklinde düzenli olarak ağırladılar, biraz da belli bir kesime oy verme potansiyeli yüksek olanları. Ama biz diğer kalan marabalara çok önemli bilgilendirmeler gönderdiler.

Mesela dediler ki arabalarımızı Avrupa’nın en temiz boyahanesinde boyuyoruz. Boyahanelerin kirliliği Avrupa’da izin verilenin yedi kat altında… Vay vay vay vay… Bu bilgiyi alan birinin hayatının değişeceğine kesin ve net bir biçimde eminim.

Ama bir dakika… Bilgilendirme bununla da bitmiyor: Tesisin güçlendirilmesi için 44 bin adet beton kolon üretilmiş. Düşünebiliyor musunuz? 493 bin metreküp yapısal dolgu kullanılmış. 520 bin metre kablo döşenmiş. 160 bin metre boru varmış tesiste…

Bu bilgiler bilgi verilmek istenmeyen insanlara aktardığınız bilgilerdir. Eğer bir şey söylemek istemiyorsanız çok şey söylersiniz ki arada kaybolsun. Bir hiledir bu.

Peki ben ne istiyorum onlardan? Çok basit ya… birkaç soruya yanıt. Ayaklarına bassa da verilecek birkaç yanıt… Şunun gibi sorulara:

  • Döşenen boruların materyeli nedir?
  • Kabloların arasında fiber var mı?
  • Kolonları üst üste koysak Ay’a kadar mı gider yoksa Mars’a mı?

Şaka bunlar değil tabi. Onlar istenen sorular. Ben şöyle sorular sorardım:

  • Yerli otomobil yapmak için yurt dışından ne kadarlık ithal madde alıyoruz?
  • Bu alınan maddeler otomobilin toplam maliyetinin kaçta kaçı?
  • Dünyadaki hangi son teknolojileri kullanıyoruz?
  • Bu teknolojilerin ne kadarını Türkiye’den alıyoruz?
  • Türkiye’de üretilebilen kaç teknolojiyi TOGG için yurt dışından alıyoruz? (evet bu konuda bildiğimiz bazı şeyler var biz de dün doğmadık)
  • Otomobilin olmazsa olmazı şarj istasyonları konusunda ne kadarlık bir gelişme var? Bunlar Türkiye’nin her yerindeki devlet dairelerinden gelen 30 küsür bin siparişi karşılayacak kadar çok ve yaygın mıdır?
  • Şarj teknolojilerinde hangi seçimi yaptık?

Belki bu soruları soranlar oldu, belki cevap bile alabilenler oldu. Ama ben bunların cevaplarını hiç görmedim.

Yerli ve milli bayrağına sarılı otomobilimizin yerlilik oranı Türkiye’de üretilen yabancı otomobillerden daha düşük çıkabilir diye mi korktular acaba? Neden çekiniyorlar bilmiyorum. Ama tüm cevapsız sorulara rağmen TOGG’un boru gücünün bize yöneltilmesi çok can sıkıcı geliyor.

Bir de bu arabayı beğenmiyorsan kesin vatan düşmanısın diyen eşekler var ki oraya hiç girmiyorum…