TÜBİDER kahraman bakkalları “süper” marketlerden koruyor

tubiderTÜBİDER çok ilginç bir çıkış yaparak şimdiye kadar çok üstüne gidilmemiş bir noktaya parmak bastı ve bilişimin perakendesi hakkında görüş bildirdi. Bilindiği gibi genelde bilişim perakendesi el üstünde tutulur ve el bebek gül bebek eserlenip beserlenir. Ama aslında bilişime ne zarar verdikleri, küçük dükkanları kapattırarak başımıza ne gibi dertler açtıkları hiç dile getirilmez. Bu noktada TÜBİDER’in yaptığı çıkış dikkate değer. TÜBİDER’in açıklamasını noktasına hatta görseline dokunmadan sizlerle paylaşıyorum:

Son birkaç yıla kadar bilişim ürün ve hizmetlerini yoğun bir şekilde son kullanıcıya ulaştıran bayi kanalının büyük bir sıkıntı içinde olduğu, bu kanalda çalışan esnaf ve küçük KOBİ’lerin adeta bir var olma savaşı verdiği görülmektedir. Çok yoğun bir rekabetin olduğu bilişim donanımı satışında, zincir mağazalar sahip oldukları fiyat ve finansman avantajları ile pazardaki paylarını her geçen gün artırmaları beklediğimiz bir gelişmedir. Bu sebeple, TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği olarak, biz kanaldaki küçük KOBİ’lerin ve esnafların sadece donanım ürünlerine konsantre olmaları durumunda pek çok işletmenin küçüleceğini, yeterince iyi organize olamayan, finansman problemi olan, sadece hazır ürün satan ve katma değerli hizmet üretemeyen küçük bilişim işletmelerinin işinin gerçekten çok zorlaşacağını ve faaliyet konularına yazılım, teknik servis hizmetleri ve diğer katma değerli hizmetleri eklemeleri gerektiğini uzun süredir altını çizerek söylüyoruz. Ancak büyük mağazaların ve zincir mağazalarının haksız rekabet oluşturan uygulamalarına da “Dur!” demenin de görevimiz olduğu bilincindeyiz.

Tüm söylemlerin aksine ve bu durumun ve mevcut rekabet ortamının artık kendileri açısından bile sürdürülebilir olmadığını gördükleri halde, tüm üreticiler (Vendor) ve markalar (Brands) büyük mağazaları ve zincir mağazaları desteklemekte ve çok ciddi avantajlar vermektedir. Tablet ve Notebook üreticileri, bitmiş ürün markaları, yazılım şirketleri ve diğer tüm üreticiler/markalar.. ama hepsi, bayilere ve diğer küçük KOBİ’lere vermedikleri kâr marjını (%25-30) bu şirketlere tanımaktadırlar. Üstüne üstlük bir de bunlara insert desteği, raf parası, pano reklâmları, duvar/cam reklâmları, yeni dükkan açılış sponsorlukları adı ile inanılmaz pazarlama destekleri verilmektedir.

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği olarak uyarıyoruz;

1. Bayi kanalına verilmeyen ve sadece belli büyük mağazalara ve zincir mağazalara sunulan farklı ürün/model/seri uygulamaları haksız rekabet yaratmaktadır,

2. Üretici ve markaların desteklediği ve yanıltıcı içerikli reklamlar sektörümüzü mağdur etmekte üyelerimizden gelen yoğun şikayetlere neden olmaktadır,

3. Özellikle hafta sonu yapılan indirimlerde büyük mağazaların ve zincir mağazalarının distribütör ve/veya ithalatçılarından satın aldıkları fiyatın da altında bir fiyatla ürün satmaları ve aradaki fiyat farkının da üreticiler veya markalar tarafından kanunsuz olarak kapatılması ciddi şikayet konusu olmaktadır.

Bilişim sektörüne büyük zarar veren bu uygulamaların sonlandırılması için tüm taraflarla iletişim içinde olacağımızı ve mevcut olumsuzlukları devam ettirme konusunda ısrarcı olan tüm sektör paydaşlarına karşı bir Bilişim STK’sı olarak atılabilecek tüm adımları atma konusunda kararlı olduğumuzu beyan ediyoruz.