RamiAslanTürk Telekom yaptığı bir basın toplantısıyla 1 Nisan’dan itibaren 4G hizmetini 81 ilde 1 gigabit hızında vereceğini duyurdu. Oldukça iddialı bir söylem. Ben bu toplantıya katılamamış olsam da katılmış gazeteci arkadaşlarla konuştum. Kafaların çok karışık olduğunu gördüm. Konuyla ilgili 2015 yılı ortalarında yaptığım haberlerden de yola çıkarak size detaylı bilgiler vermek istiyorum… Elbette TKNLJ formatında.

  • KT, yani Korea Telecom, Samsung ile birlikte bu teknolojiyi 2014 yılının Eylül ayında hayata geçirdi. Amaç 3 mobil bant ve WiFi hizmetlerini birleştirerek 1,17 gigabit mobil hıza ulaşmaktı. Bunda da başarılı oldular.
  • Samsung o tarihten sonra satışa çıkarılan Samsung S6 ve Edge telefonlarla bu hıza ulaşmanın mümkün olduğunu dile getirdi.
  • Bu hızlara ulaşmak için KT 3 banttan gelecek 300 megabit hız ve WiFi noktalarından gelecek 867 megabit internete ihtiyaç duyuyor.
  • Kore’de bu işi mümkün kılmak için hayata geçirilmiş 200 bin baz istasyonu ve 140 bin Giga WiFi baz istasyonu kurulmuş.
  • Türk Telekom bunu 800 bin kilometrekareye yakın Türkiye coğrafyasının 81 iline yayacaksa eldeki baz ve wifi noktaları sayısının buna yeterli olacağını düşünmüyorum. Bunun için tezim 100 bin kilometrekarelik Kore’deki baz istasyonu sayısıyla 800 bin kilometrekare ülkemizdeki baz ve hotspot sayıları…
  • Türk Telekom 1 gigabit hızında internet veremez demiyorum. Ancak Türk Telekom 1 gigabit hızında internet veriyor cümlesinin altını dolduracak ve reklamlara çıkmayı doğrulayacak kadar yaygın bir 1 gigait internet hızı veremeyeceğine neredeyse eminim.
  • Ülkede satılacak 1 gigabit destekli telefonların yaygınlaşmadaki sayısının yeterli olacağını da düşünmüyorum…
  • Sizlre en başta da anlattığım gibi bu teknolojinin kullanılması için 1 gigabite yakın fiber internet bağlantısı gerekiyor. Peki Türk Telekom kaç bölgeye bu hızda internet verebiliyor? Madem bu WiFi noktalarına bu hızları veriyor o zaman evlere neden 8 megabite kadar 16 megabite kadar internet veriyor?
  • Ben hızlı interneti alabilmek için neden asal işi olan karasal hatları kullanamıyorum da mobili kullanıyorum? Bunun içinden çıkamıyorum bir türlü…
  • Bir de bu teknolojide kafamı en çok kurcalayan şeyi sizinle paylaşayım: Madem yakınlarımda 800 megabitin üstünde bir internet bağlantısı var. E peki o zaman ben neden buna mobil data parası vererek bağlanıyorum da WiFi üstünden bağlanıp sabit internet parası ve kotası harcayamıyorum? Düşünün bir kere mobil internetin en büyük kotası 10 gigabayt. Sabitin ise en düşüğü 50-100 gigabayt…

NOT: Türk Telekom toplantıları toplantı dışında yaptığı eğlencelerle tarih yazmaya devam ediyor. Bir basın toplantısı sadece basın toplantısı olarak kalmadı. Bu toplantıda da araba kullanmış gazeteciler pistte. Gazetecileri helikopterle boğazdan geçirme filan… Bana çok itici geliyor. Araba kullanan gazeteciler ne düşünüyor çok merak ediyorum…