Turkcell enflasyondan ne bekliyor?

TÜİK, tepkilerden çekinip enflasyon verilerini açıklamaktan vazgeçmeden önce yıllık telekomünikasyon rakamlarını yakından takip ediyordum. Orada gözükenlere göre enflasyona en çok ezilen kalemlerin bayında konuşma ve internet ücretleri geliyordu. TÜİK müdahaleli enflasyon rakamlarında bile çok aşağıdaydı bu veriler. Sonrasında üstünde çok konuşulmaz oldu.

Geçtiğimiz aylarda enflasyonun internet üstündeki ilk etkisini Turk.Net üstünde gördük. Şirket kullanıcılarını yıllık taahhütlere zorlamadığını söylediği için çok müşteri kazanmıştı. Ama hemen akabinde enflasyon artınca birden ciddi bir zam yapmaya karar verdi ve yıllık taahhüt almayanlar şaşkına döndü.

Diğer firmalardan yakın zamana kadar ses çıkmadığını düşünüyordum. Ta ki yakınlarımın benden ricasıyla Turkcell çağrı merkezini arayana kadar. Çağrı merkezi bana dedi ki VDSL bağlantısı için taahhüt verirsem ilk 6 ay için 199, ikinci 6 ay için 239 TL almak istediğini söyledi. Fiyatlar ne kadar artmış dişe düşünürken bir anda farklı bir düşünce konusu verdi çağrı merkezi bana: “Taahhütsüz alırsanız 139 TL vereceksiniz

Bu benim bildiğim her şeyi tersyüz etti. Çünkü şimdiye kadar alışık olduğumuz şey taahhüte girmeyince neredeyse iki kat fazla ücret vermemizdi. Bu da mantıklıydı, çünkü taahhüde girince sizin şirketi bir anda bırakma riskiniz ortadan kalkıyor. Şirketler de müşteri edinme maliyetine katlanmadığı için alacağı ücretin bir kısmından feragat edebiliyorlardı.

Peki o zaman bu rakamları tam tersine çeviren ne oldu? Bunun üstünde düşünmeye başladım ve karşıma enflasyon kalemi çıktı: Turkcell fiyatları her an artırabileceği için insanları taahhütsüz abone olmaya yönlendiriyordu. Böylece enflasyonun her yükselişini müşteriye yansıtabilecekti.

Peki bu noktada müşterinin durumunu düşünün: Bu ay 199 vermektense 139 vermeyi yeğlerim elbette. Bunun için enflasyon riskini de alacağım. Peki enflasyon riski yüzde 43 müdür? Yani iki ay 139 verirsem üçüncü ay alamadığı para için Turkcell’in benden karlı çıkabilmesi için bu sefer yüzde 50 zam yapması gerekecek.

Yani nasıl düşünürseniz düşünün Turkcell, hem sizin o anda basıp gitme riskinizi hem de yüzde 43 daha az para kazanma riskini üstleniyor.

Turkcell’de daha önce çalıştığım için size şunun garantisini verebilirim Turkcell’in en sağlam bölümü riskleri gözden geçirme ve bunları muhasebeleştirmesidir. Bu konuda Türkiye’de çok müstesna bir yere sahip olduğunu söyleyebilirim.

Bunu da göz önüne alırsanız ciddi bir enflasyon riskini öngördüklerini düşünmek yanlış olmaz. O yüzden enflasyonun yakın gelecek durumundan son derece korktum.

Turkcell’in bunu kullanıcılarına büyük bir kıyak olarak yaptığını söyleyenler de çıkacaktır.

Hayır bu konuda hiç şüphem yok müşteri mutlu olsun diye hem gitme riskini alıp hem yüzde 43 daha az kazanmaz. Asla