Turkcell uluslararası avluda VoLTE atacak

Turkcell bir basın bülteni çıkarak “yurt dışında uluslararası dolaşım yapan müşterilerine VoLTE (Voice Over LTE) roaming deneyimini, ABD’de mobil operatör AT&T’nin şebekesinden sağlamaya başladı” dedi.

Bununla övünürken ne olduğunu kimse yazmadığı için size minik bir tanım geçelim ki kimin niye övünmesi gerektiğini sizler de anlayın:

Cep telefonları bildiğiniz gibi eğer evde WiFi bağlantınız yoksa baz istasyonlarıyla ses ve veri alışverişi yapar. Baz istasyonları da bildiğiniz gibi sevgi gibi paylaştıkça çoğalan şeyler değildir. Kim ne kadar bağlanırsa o kadar azalır. Bu yüzden deprem ve bayram gibi zamanlarda herkes konuşmaya başlayınca hatlar kesilir, sekteye uğrar, maçlarda eskiye oranla daha zorlu bir biçimde uygulamalara bağlanırsınız.

Sesli konuşmanın baz istasyonlarına yükü, veri iletiminden daha yüksektir. Tam rakamlar teknoloji ve baz istasyonlarına göre değişmekle beraber eş zamanlı 10 cihaz sesli konuşmada bir baz istasyonunu köreltebiliyorsa veri iletiminde bu rakam kat be kat yukarı çıkabilir. O yüzden deprem gibi zamanlarda konuşmayın mesaj atın diyoruz.

VoLTE baz istasyonu üstünden sesi ses olarak değil, veri olarak göndermeyi sağlıyor. Aynı WhatsApp üstünden yaptığınız konuşmalar gibi. Yani aslında siz bu teknolojiyi seçerek operatöre üstü kapalı bir kıyak yapıyorsunuz. Evet, ses yüksek veri aktarım imkanları ve telefonun buna sağladığı destek sayesinde daha kaliteli hale gelir. Ama burada aslolan sesin ses olarak değil veri olarak gönderilmesi üstüne kurulu. Yani bu teknolojinin kullanıcıya bir faydası varsa operatöre on faydası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu anlamda VoLTE için bir ara ekstra ücret talep edilmesi gündeme geldiğinde çok şaşırmış ve sebebini sorgulamıştım. Elbette cevap alamadım.

Gelelim Turkcell basın bültenine…

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Müşterilerimizin, uluslararası seyahatlerinde yurt dışında da doğrudan ses hizmetini alabilmeleri amacıyla yeni bir adım attık. Bu servisi kısa sürede hazır hale getirerek, güçlü mobil operatör AT&T şebekesi üzerinden ABD’de kullanıma açtık. Böylece sektörel öncülüğümüzü yeni bir uluslararası hizmetle sürdürdük” diyor.

Ama ben olsam şunu derdim: Abicim yurt dışındasınız. Orada yaptığınız her konuşma ülkeye roaming ücreti olarak giriyor. Onun yerine bulabiliyorsanız bir WiFi bulup WhatsApp olmadı diğer mesajlaşma uygulamaları üstünden konuşun ki size girmesin. VoLTE ile yapacağınız işi uygulamalarla yapın.

Ama hayır biz onun yerine süper bir hizmet başlattık demeyi yeğliyoruz.