Turkcell’in 2022 ilk çeyrek röntgeni

 • Lifecell, yani Ukrayna operasyonu çok enteresan: İlk çeyrekte şimdiye kadar hiçbir çeyrekte elde edilmemiş bir TL geliri söz konusu. Bunu salt TL’nin değerinin düşmüş olmasına da bağlayamayız çünkü Grivna (Ukrayna parası) üstünden de bir artış var. Bakalım bu çeyrekten itibaren neler olacak çünkü Turkcell oraya geçen sene rekor bir yatırım yapmış. Savaştan sonra ne kadarı kalmış olabilir o donanımların? Bir de abone sayısını rekor oranda artırıp 10,2 milyona getirdiler ancak bu abonelerin ne kadarı orada kalıp Turkcell kullanıyor? Bir de Turkcell’in ortaklık yapısını tam olarak biliyorlar mı?
 • Belarus, hala Turkcell’e nette zarar yazıyor. Az zarar, ama zarar sonuçta… 1,5 milyon abone, Turkcell için TV+ klasmanında bir operasyon… Ama Belarus’ta…
 • Enerji fiyatlarının artması Turkcell’in şebeke operasyonuna damgasını vurmuş ve karı eriten bir faktör olmuş. Aynı şekilde yıl sonu enflasyonunun patlaması yüzünden umulandan fazla maaş zammı yapılmış olması yine kara beklenmeyen bir yük getirmiş. (Turkcell çalışanları buna üzülmemiştir sanırım)
 • Yatırımların yarıya yakınını sabit taraf almış. Muhtemelen fiber Turkcell’in geri dönülmez önceliği olmaya devam ediyor. Ha şunu da gözden kaçırmayalım: Sabit yatırımlar, dövizden daha az etkilenen bir yapı içeriyor. Mobil için yurt dışından daha çok cihaz ve yazılım getirmek zorundasınız. O yüzden döviz artınca mobil taraf herkesten daha çok acı çekiyor olmalı…
 • Geçen senenin en ilginç olayı, Turkcell’in varlık fonuna geçmesiydi. Geçen senenin başıyla bu sene başı arasındaki net borçlarda yüzde 100’e yakın bir artış var. Net borç neredeyse toplam özsermayeyi yakalar hale gelmiş. Bu tabloyu hiç görmemiştim. O da enteresan olmuş.
 • Şirketin geçen seneki net döviz varlıkları +183 milyon dolarken bu sene -204 milyon dolara gelmiş.Turkcell Grubu, 2022 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36,7 artışla 10,7 milyar TL gelir elde etti. Grup bazında FAVÖK yüzde 30,1 artışla 4,3 milyar TL’ye ulaşırken, şirketin FAVÖK marjı yüzde 40,2 olarak gerçekleşti. (Böyle bir karlılık başarıdan mı pahalı olmasından mı sorusu hep orada duracak. Buna sevinmemizi beklemek çok acayip)
 • 2022 yılının ilk çeyreğinde 577 bin yeni müşteri kazanan şirket, bu sayede 40 milyon toplam müşteriye ulaştı. Bunun 36,1 milyonunun cep telefonu olduğunu söylemek lazım… Turkcell, bu sayede yeni yıl için belirlediği 1 milyon yeni müşteri hedefinin yarısından fazlasını gerçekleştirmiş oldu.
 • Şirketin kişi başına geliri, ARPU’su, bir yılda yüzde 20 arttı. Müthiş bir artış gibi dursa da dolar ve enflasyon karşısında kesin ve büyük bir yenilgi gibi duruyor.
 • Mobil data kullanımı 4G kullanıcılarında neredeyse hiç artmazken diğerlerinde yüzde 25 artmış gibi duruyor.
 • Fiber abone sayısı 2 milyona dayandı. Bir yılda 200 binin üstünde artış başarı göstergesi. ADSL ve türevlerinde ise çeyrek bazında hafif bir düşüş yıllık bazda ise çok küçük bir tırmanış var.
 • TV+ kullanımı geçen yıldan beri bir milyon bandının üstüne çıktı. Ancak oradaki en enteresan bakış açısı, fiber kullananların yüzde 66’ya yakınının mutlaka TV+ almış olması…
 • TV+ ve Lifecell gibi dijital servisler genel gelirde yüzde 4’lük sir paya sahip oldular ki bu enteresan bir gelişme. Ama dijital iş servislerinin yüzde 7’nin üstüne çıkmış olması daha da enteresan. Zira bulut hizmetleri yüzde 94, siber güvenlik hizmetleri yüzde 62 büyümüş.
 • Turkcell’in techfin gelirleri, Paycell ve Financell’in katkısıyla 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 58,5 artış gösterdi. Üstün teknolojisi ve sunduğu geniş çözüm yelpazesiyle, pandemi ile gelişen yeni ödeme alışkanlıklarına hızla adapte olan Paycell, yılın ilk çeyreğini yüzde 67,2 büyüme ile geride bıraktı. Paycell’in 3 ay aktif kullanıcı sayısı 6,9 milyona ulaşırken, toplam işlem hacmi geçen yılın aynı döneminin yaklaşık 3 katına çıkarak 6,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Paycell, Android POS sayısını yüzde 66 artırarak 9 bin 600’e ulaştırdı. POS çözümlerinin işlem hacmi, sanal POS hizmetlerinin de katkısıyla 2 katına çıkarak 2,1 milyar TL oldu.
 • KOBİ’lere dijital dönüşüm desteği: Turkcell, Türkiye’nin ilk dijital operatörü olarak, teknolojik finansmanın öncüsü olan grup şirketi Financell iş birliğiyle KOBİ’lere finansman desteğini sürdürüyor. Dijital Dönüşüm Finansmanı olarak adlandırılan esnek ödemeli finansman desteği sayesinde KOBİ’lerin teknolojik ihtiyaçlarına uygun ve hızlı kredi imkanı sağlanıyor. Böylece KOBİ’ler, nakit kaynaklarını işlerini geliştirmek ve dijital altyapılarını güçlendirerek dünyayla rekabet edebilir hale gelmek için kullanıyor. Yıllık yüzde 24 artış ile 2,3 milyar TL kredi portföyüne ulaşan Financell’in gelirleri bu çeyrekte sigorta işinin de katkısıyla yüzde 50 arttı.