IMG_0100Telkoder hafta sonu yayımladığı bir bültenle Türkiye’de aslında 3 GSM operatörü dışında 44 adet yetkilendirilmiş Sanal Mobil Operatör yetkilendirmesi olduğunu duyurdu. 2008 yılından bu yana yapılan bu yetkilendirme olsa da henüz Türkiye’de resmi bir adım atılmış değil.

Ancak bunu böyle söylemek bana hiç doğru gelmiyor. Çünkü bir şirketin yetki belgesi ve yeterlilik alması, onun mobil operatör olmasını gerektirmiyor. Arada dikkat edilmesi gereken iş modelleri, doğru kitle yakalama stresi ve operatörlerle yapılacak işbirlikleri var.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Türkiye’de GSM hizmeti sunmak üzere kurulmuş ve resmi olarak da onaylanmış 47 şirket var, fakat biz sadece 3’ünü tanıyoruz. Çünkü; bu yeni 44 işletmecinin devlete daha fazla hazine payı ödemesi isteniyor ve bu şirketlerin vatandaşa hizmet sunmak için mevcut cep telefonu işletmecilerine yaptıkları başvurular da bugüne kadar sonuçsuz kaldı. BTK’nın yeni düzenlemeleriyle birlikte bu alanda faaliyetlerin başlayacağını umuyoruz. Tüketicilerin daha fazla alternatif bulduğu, daha uygun fiyata haberleştiği bir Türkiye için bu gelişmeleri TELKODER’in yaptığı gibi tüm çevrelerin desteklemesi büyük önem taşıyor.”

Aynı bakış açısıyla baktığımızda Türkiye’de en az 35 milyon tane futbol antrenörü var. Evet biri de benim. Ne zaman bir takımın maçı olsa o kadro mu çıkarılır u mu yapılır şeklinde fikir beyan ediyorum. Hem de fütursuzca. Hem de o antrenörün geçmişini hiçesayarcacasına…

Bu bakış açısıyla Mobil sanal operatör olmak isteyenlerin atacakları adımlar için destek değil, iş bilmek gerekiyor. Farklı bir açık yakalamak gerekiyor. Bunların ötesinde ne yapsanız boş, kimden destek isterseniz isteyin yalan ve dolan.

Birilerinin zorlaması ve desteğiyle mobil operatör olmak zor dostum…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.