sabit tel

Sabit telefon sayısı her geçen gün aşağı doğru gidiyor. BTK raporlarına baktığımızda BTK’nın 2015 birinci çeyrek verilerine göre sabit telefonun nüfus penetrasyonu yüzde 15,9’a düştü. 12 milyon 200 bin civarı sabit telefon kullanıcısı kaldı. Senelik bazda ortalam 1 milyon kişinin sabit telefonunu kapattırdığını  görüyoruz.

BTK’nın iller bazında yayımladığı raporu sizler için derinlemesine inceleyip harita haline dönüştürdüm. Böylece aslında sabit telefonların nerelerden itibaren kapandığını görüp böylece kapanma veya açık tutulma sebeplerini de masaya yatırmış olmayı istedim.

Daha önce sabit telefon yatırımının göreli olarak az yapıldığı Güneydoğu Anadolu bölgesinin sabit telefondan n hızlı çıkan blge olduğunu görüyoruz. Orta Anadolu bölgesi Türkiye ortalamasını yansıtıyor. Sabit telefonların en çok kullanıldığı yerler ise genelde sanayi ve şirketlerin yoğun olduğu yerler.

Size verdiğim harita, nüfus penetrasyonunu gösteriyor. Sıfır olduğu yerler yok ama 30 olduğu bir şehrimiz de yok. En baba yerler, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki penetrasyon 24-21 arasında değişiyor. Baktığımızda yüzde 10 ila 20 arasındaki bölgelerde yüzde 19-18 gibi penetrasyonlar da var. Bunların hangi iller olduğunu tahmin edebilirsiniz: Isparta, Aydın, Rize, Tekirdağ… Ama grafiğe daha çok renk koyup kafalarınızı karıştırmak istemedim.

Sonuçta bu resim, Türkiye’nin sabit profilini çok net gösteriyor bize…