turksatEutelsat Communications ve Türk uydu operatörü Türksat, hizmet ve kaynaklarını genişletmek için çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını açıkladı. Bu anlaşma çerçevesinde Eutelsat’ın 33° Doğu yörüngesinde bulunan EUTELSAT 33A uydusu, 2014 yılı Mayıs ayı itibariyle 31° Doğu yörüngesinde konumlandırılarak, Türksat’ın uydu ağı altında hizmet verebilmesi sağlanacak. Eutelsat geçtiğimiz ay konumlandırıldığı 33° Doğu yörüngesinde, EUTELSAT 33B uydusu üzerinden hizmet vermeye devam edecek.

Türksat şu an 42 derece Doğu yörüngesinde konumlandırılan 2 uydu üzerinden yayın yapıyor. Türksat, 2014 yılının ilk çeyreğinde Türksat 4A uydusunu 42° Doğu yörüngesine ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde de Türksat 4B uydusunu 50° Doğu yörüngesine yerleştirerek hizmet vermeye başlayacak.

Paris’te Eutelsat merkezinde imzalanan anlaşma sonrasında konuşan Eutelsat CEO’su Michel de Rosen, “31° Doğu yörüngesiyle ilgili yeni düzenlemeyle birlikte, Türksat ile ilişkilerimizi daha yüksek bir seviyeye taşımaktan dolayı son derece mutluyuz. Eutelsat ve Türksat olarak, güç ve deneyimlerimizle müşterilerimizin yararına olacak çözümler ortaya koymak, Türkiye’de dijital ekonominin gelişmesini sağlamak için uydu kaynakları sağlamak ve servis çözümleri sunmak gibi ortak bir amacı paylaşıyoruz.” açıklamasını yaptı.