TÜSİAD’ın işine gelmedi, SPAM kanununa tersten girdi

TÜSİAD’ın işine gelmedi, SPAM kanununa tersten girdi

Şu anda TBMM’de halka istemediği SMS’lerin gönderilmemesi üstüne çalışmalar yapılıyor ve tüm farklı yapılardan görüşler toplanıyor. Sonuçta yapılması istenen kanun bizim SPAM adını verdiğimiz istemediğimiz SMS ve elektronik postalardan kurtulmamızı sağlamak.

Konuyla ilgili görüşleri TÜSİAD’a sorulduğunda sanayici iş adamları kisvesiyle konuya yaklaşan TÜSİAD, halka değil temsil ettiği sermayeye yakın gelecek bir görüşle ortaya çıktı: Kurum TBMM Sanayi Komisyonuna gönderdiği görüşünde, vatandaş, SMS, e-posta, gibi araçlarla ‘elektronik ileti istemediği’ yönünde beyanda bulunmamışsa, ona elektronik ileti gönderilebilmesini istedi.

Olayın Türkçesi çok basit: Siz tüm ülkedeki kurumlardan teker teker SMS almayı istemediğinize yönelik beyanda bulunmazsanız onlar size istedikleri gibi çerçöp her tür bilgiyi geçebilecek. Bunu gelin daha iyi anlatabilmek için bir örnekle açıklamaya çalışalım: Yeni çıkarılması istenen kanunla birinin gelip TBMM’nin giriş kapısının önüne kakasını yapmasının yasaklanması söz konusuydu. Ama TÜSİAD diyor ki eğer TBMM kapısının önüne kaka yapılması sizi hoşnut etmeyecekse bunu bize yazılı olarak iletin ki arkadaşlar da ona göre kakasını yapmasın.

Bakalım TBMM buna nasıl yaklaşacak…

Bakın TÜSİA bu konuda görüşlerini nasıl dile getirmiş:

“Elektronik haberleşme sektörünü ve kullanıcı eğilimlerini daha yakından takip etme fırsatı bulunan BTK’nın yürürlükteki kanun çerçevesinde sektöre ilişkin düzenlemeleri yapmasının uygun olduğu değerlendirildiğinden, SMS iletilerine ilişkin düzenlemelerin bu kanun tasarısında yer almamasını önermekteyiz. Elektronik ticaretin iki tarafını teşkil eden şirketler ile müşteriler arasındaki dengeyi sağlamasını ve referans aldığı AB müktesebatına uygun şekilde kaleme alınmasını talep etmekteyiz.”

Bu arada kanun çıktıktan sonra sonuç ne olursa olsun  ay değil tam hazırlanmak için bir yıl geçsin deniyor.

Aslında konuyla alakalı dönmek istenen şu: Medeni ülkelerde eğer size özel cihazınıza reklam gönderilecekse sizden izin alınmalı, hatta bunun maddi bir karşılığı olmalı. Yani size 10 SMS geçecekse 10 dakika ücretsiz konuşma sunmak zorunda medeni ülkelerin telekom operatörleri. Reklamı bir bilgilendirme aracı olarak satmaya çalışsalar da aslında bu bir reklam. Müşterinin sabah saatlerinden gece yarısına kadar telefonunu işgal etmenin bedelini vermek istemiyor çakal sanayiciler ve işadamları. Kanunun sonucu ne olursa olsun bunu altı ay değil bir yıl boyunca bize çakmak istiyorlar.

Gazeteler bu haberi size böyle veremeyecek, ama olay bu.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş