VISA Wikileaks’e bağış toplanmasını engelliyor mu?

Visa’dan Cuma günü gelen bir açıklamaya göre şirket, WikiLeaks üzerinden yapılan bağış sistemini kapattı. Sorunun, bağışların toplanmasını sağlayan ödeme işlemcisinin, para transferlerini gizlilik kurallarını alt üst eden siteye kabul etmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Önemli finansal ve internet hizmetleri sunan şirketler Visa ve MasterCard, A.B.D.’de pek çok gizli belgeyi açıklamasının ardından WikiLeaks ile bağları kopardı. WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ise 7 aylık kısıtlamanın siteye ve online gruba milyonlara mal olduğunu iddia etti. Perşembe günü WikiLeaks’in ödeme işlemcisi DataCell’in bağışların gerçekleşmesinin ardından ikinci bir kez daha işleme tabi tutulduğunu duyurmasının ardından her iki şirket de aniden işleyişi değiştirmeye karar verdi. Visa Europe Ltd.’de bir hata yapılmış olmasından endişeleniliyor. Associated Press’e yollanan bir elektronik postada, şirketin finansal ortaklarından birinin WikiLeaks bağlantılı bir ödemeyi kabul ettiğinden bahsediliyor.
Konu duyulur duyulmaz ödemenin gerçekten yapılıp yapılmadığı henüz öğrenilmeden Visa derhal harekete geçtiğini açıkladı. Şimdiye kadar benzer kaç ödemenin yapıldığı henüz bilinmiyor. DataCell’in CEO’su, kredi kartı ödemelerinin durdurulduğunu gözlemlediklerini ancak bunun neden kaynaklandığını bilmediklerini belirtti. CEO, WikiLeaks’e yapılan ödemelerin teknik ekip tarafından incelendiğini, bu nedenle tam olarak kaç ödeme yapıldığını bilemediklerini sözlerine ekledi.