Vodafone, Türk çalışanları da sevdi

Lutfullah Kitapci2009 yılında başlattığı stratejik dönüşüm programıyla gelir pazar payını dört yılda yüzde 18,6’dan yüzde 30,6’ya çıkaran ve bu performansı “Türk reçetesi” olarak diğer ülkelere örnek gösterilen Vodafone Türkiye’den bir yönetici daha uluslararası göreve getirildi. Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Lütfullah Kitapçı, Vodafone Grubu içinde ciro büyüklüğü bakımından en büyük faaliyet ülkesi olan Vodafone Almanya’ya Bireysel Pazarlama Direktörü olarak atandı.

 

Vodafone Türkiye bence bu işi yapıyor. Çalışanlarını yurt dışına götürmeyi, Avrupa ve düya kapılarını onlara açmayı iyi yapıyor. Ki bunu yapmayan onlarca şirket sayabilirim sizlere. Bu kadar yabancı şirket var Türkiye’de yıllardır hüküm sürüp buradan yurt dışına sadece tatillerde bir büyük rakı götüren…

Eylül 2010’dan bu yana Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Lütfullah Kitapçı, Vodafone Türkiye bünyesine Ocak 2009’da Pazarlama Kıdemli Müdürü olarak katıldı. Kitapçı, faturasız müşteri segmentindeki revizyon, faturalı segmentteki rekor büyüme, tüm dünyaya örnek gösterilen sosyal iş modeli Vodafone Çiftçi Kulübü ve Vodafone İstanbul Maratonu, Vodafone Arena sponsorlukları gibi önemli projelerde kilit roller üstlendi.

Lütfullah Kitapçı Vodafone Türkiye’den önce 2005-2009 yılları arasında Vodafone Çek Cumhuriyeti’nde strateji, planlama ve pazarlama alanlarında farklı rollerde görev aldı. 2001-2004 yıllarında strateji danışmanı olarak görev yapan Kitapçı, lisans eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı.

Eğer Kitapçı, sıradan bir göreve gidiyor olsaydı, beni bilen bilir bu bülteni değil kullanmak, arkadaşlarıma bile söylemezdim. Ama Kitapçı Almanya gibi bir ülkenin pazarlama direktörlüğüne gidiyor. Zorlu bir pazara gidiyor, Deutsche Telecom gibi bir devle pazarlama savaşı vermeye gidiyor. Acaba Vodafone, onu oraya götürürken Almancı Türkleri anlayacak birini mi istedi? Bunu evvel Allah, sonra Vodafone yönetim kurulu bilir. Ne olursa olsun, enteresan bir adım…