Windows göze girdi

Windows göze girdi

windows helloWindows 10’u daha kişisel bir Windows deneyimi sunmak üzere tasarlayan Microsoft ekibi, üründe bir dizi “kişisel bilgi işlem” unsuru geliştirdi. Bu unsurların en dikkat çekicilerinden biri olan “Windows Hello”, Windows 10 üzerinde çalışan bir biyometrik kimlik doğrulama sistemini kullanıcılara sunuyor. Konu hakkında bilgi veren Microsoft Türkiye Windows İş Grubu Yöneticisi Kadir Şener, “Windows Hello ile Windows 10’la çalışan yeni cihazlarınıza yalnızca yüzünüzü gösterir ya da parmağınızla dokunursunuz, cihazınız sizi hemen tanır” dedi.

Parola yazmaya kıyasla Windows Hello’nun yalnızca daha kolay değil, aynı zamanda daha güvenli olduğuna dikkat çeken Şener, “Sistemimiz uygulamalarınızda, kurumsal içeriklerinizde, hatta belli çevrimiçi deneyimlerinizde, parolanızın hiçbir şekilde cihazınızda ya da ağ sunucusunda saklanmasına gerek olmadan kimlik doğrulaması yapmanızı mümkün kılar” diye konuştu.

Kadir Şener, Windows Hello’nun çalışacağı cihazlar konusunda da şu bilgileri verdi: “Windows Hello’yu destekleyen, kullanıcının aralarından seçim yapabileceği Windows 10′lu birçok yeni, heyecan verici cihaz olacak. Mevcut cihazında parmak izi okuyucusu zaten varsa, bu cihazın kilidini Windows Hello kullanarak açabileceksiniz. Windows Hello, oturum açan kişinin siz olduğunuzu, fotoğrafınız ya da sizin yerinize geçmeye çalışan biri olmadığını kesin olarak doğrulamak amacıyla yüz ve göz bebeği algılama için özel bir donanım ve yazılım birleşimi kullanıyor. Cihaz üzerindeki kameralar, yüzünüzü veya göz bebeğinizi tanımlamak için infrared teknolojisi kullanıyor ve sizi çeşitli ışık ortamlarında tanıyabiliyor.”

Yakın dönemde web sitelerinden 1,2 milyar kullanıcı adı ve parolanın hacklendiğine dikkat çeken Kadir Şener, dünyada her an benzer bir tehlikeye karşı kurumların yeni siber güvenlik çözümleri aradığını belirtti. Şener şu bilgileri verdi: “Windows Hello, hız ve konforun yanında güvenlik ve gizlilikten ödün vermemek üzerine geliştirildi. Windows Hello, en katı koşul ve kurallara tabi kuruluşların gereksinimlerini karşılayacak kurumsal sınıf güvenlik sağlamayı taahhüt ederek kamu, savunma, finans, sağlık ve üstün güvenlik ihtiyacı olan diğer kurumların genel güvenlik sistemlerini basit bir deneyimle yükseltmek için kullanabilecekleri bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş