Yaratıcı kodlama yaratıcı yapay zeka ile geliyor

Mistral, Fransız bir yapay zeka girişimi, kodlama için ilk yaratıcı yapay zeka modeli olan Codestral’ı piyasaya sürdü. Codestral, 22 milyar parametreye sahip açık ağırlıklı bir model olup, 80’den fazla programlama dilinde eğitim görmüş. Bu diller arasında Python, Java, C, C++, JavaScript ve Bash gibi popüler dillerin yanı sıra Swift ve Fortran gibi daha spesifik diller de bulunuyor. Codestral, geliştiricilere kod yazmada ve kodla etkileşimde yardımcı olmayı amaçlıyor.

Codestral, geniş bir bağlam penceresi sunarak mevcut kodlama yapay zeka modellerine kıyasla üstün performans gösteriyor. Model, HumanEval, MBPP, CruxEval ve RepoBench gibi çeşitli benchmark testlerinde değerlendirildi. Bu testlerde yüksek puanlar aldı. Ayrıca, SQL performansını değerlendirmek için Spider benchmark’ı kullandı. Performansı hep başarılı bulundu.

Mistral, Codestral’ı kullanıcıların araştırma ve test amaçlı kullanabileceği yeni bir lisansla sunuyor. Model, ücretsiz bir beta dönemi boyunca codestral.mistral.ai adresindeki özel bir API uç noktası aracılığıyla kullanılabiliyor. Ayrıca, Codestral’ı kullanarak geliştiricilerin kodlama yeteneklerini geliştirmeleri ve hata risklerini azaltmaları mümkün. Codestral, kod tamamlama, test yazma ve kod hakkında İngilizce sorulara yanıt verme gibi işlevler sunuyor.