YASAD ve BTK Fatih projesinde halktan ne gizliyor?

Yazılım Sanayicileri Derneği bir davet metni paylaştı basın mensuplarıyla bir davet metni paylaştı:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), YASAD ve Ulakbim-Tübitak işbirliğiyle, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Fatih Projesi Koordinatörü Dr. Ahmet Kaplan’ın da katılacağı, Yazılım Sanayimizin Fatih Projesi’ne olası katkıları üzerine önemli bir toplantı yapılacaktır. Ülke gündemimizdeki en büyük bütçeye sahip projelerden birisi olan Bilgi Teknolojileri Destekli Öğretim Projesi, yazılım sektörümüzün bugünü ve geleceği açısından stratejik öneme sahiptir.

Yazılım Sanayicileri Derneğimiz, Fatih Projesi ile Yazılım Sanayicilerimiz arasında kurumsal bir iletişim ve koordinasyon zemini olarak, Yazılım Sektörümüzün Fatih Projesi’ne katkısını en üst düzeye çıkarmayı hedeflemektedir.

Fatih Projesi’ne katkı sağlamak arzusunda olan siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızı da bu önemli toplantıda aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Ben bir şekilde bu toplantıya katılamayacağımı söyledim. Ama bu toplantı için hafta boyunca dört beş farklı davet maili geldi. Toplantıya katılan arkadaşlarımızdan Bilişim Muhabirleri Derneği eski başkanı Mehmet Sakin Zaman Gazetesi’nde inanılmaz bir olayı kaleme aldı:

Türkiye’de öğrencilere tablet dağıtımını öngören Fatih Projesi ile ilgili son gelişmeler merak konusuyken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Yazılım Sanayicileri Demeği (YASAD) ve TÜBİTAK-ULAKBİM işbirliğiyle dün bir basın bilgilendirme, toplantısı düzenledi. TÜBİTAK-ULAKBİM Müdürü ve Fatih Projesi Koordinatörü Ahmet Kaplan’ın da toplantıya katılması ve merak edilen sorulan cevaplaması bekleniyordu. Ancak nedeni açıklanmayan gelişmeler yüzünden toplantı krizi yaşandı: 10 dakika süren açılış konuşmalannın ardından sebep gösterilmeden davet edilen basın mensuplan toplantıdan kovuldu. Aynca TÜBİTAK’ı, dolayısıyla Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlıgı’nı temsilen kimse katılmadı. BTK Başkanı Tayfun Acarer açılış konuşmasını yapıp apar, topar toplantıdan ayrılırken, YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş’in konuşmalarının akabinde basın mensuplarının dışarı çıkması istendi. Basın mensuplan olarak biz ise geç başlayan ve bundan dolayı özür dilenmeyen, sonrasında da bir sebep açıklanmadan dışan çıkarılmamız karşısında tepkimizi dile getirdik. Hal böyle olunca ‘kahve molası’ verildi. Moladan sonraki konuşmalar kısmına hiçbir şekilde alınmadık. Kapatılan kapılar ardında toplantı yapılmaya devam edildi. En önemli gelişme ise Fatilı Projesi Koordinatörü ve TÜBİTAK – ULAKBİM Müdürü Ahmet Kaplan’ın gece saat 4’te katılmayacağını bildirmesiydi. Fatilı Projesi’nde son durum, ihale süreçleri, tabletlerin durumu, Türkiye genelinde yapılan deneme süreçleri ve sonuçlan gibi sorular cevapsız kaldı.

Bu haberin gazeteciler gününe denk gelmesi inanılmaz. Sizi ilgilendiren şeyleri dinlediniz haydi çıkın denmesi toplantıyı düzenleyenlerin basiretsizliğini, iş bilmezliğini gösteriyor. Ama bunun dışında Fatih konusunda biz kendi aramızda konuşuruz basın mensuplarıyla dolayısıyla halkla paylaşacak bir şeyimiz yoktur denmesi de enteresan.

Gazeteciler toplantıya alınmadığına göre ben bu durumdan şunu çıkarıyorum: Toplantıda halktan gizlenen veya gizlenmesi gereken bir şeyler var. Biz gazeteciler bilgilendirilmediğimiz için otomatik olarak insanın aklı spekülasyonlara gidiyor.

Buradan ilgili kurumlara soralım:

  • Acaba Fatih projesinde yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?
  • Acaba YASAD bu konuda bir şeylerin bilinmesini mi istemiyor?
  • Acaba Devlet mekanizması Fatih’te bir şeyleri eksik mi yaptı?

Akıl beşer, şaşar. Fatih projesini doğru dürüst anlatmadıkları bu toplantıya insanları çağırmazsanız insanların en azından bu sakıncalı düşüncelerini yanıtlamak zorunda kalabilirsiniz.