yemek sepetiYemeksepeti son yıllarda yatırım da aldıktan sonra çok genişledi. Eski sepetliğinden izler kalmadı. Çok değişti. Daha önce sizlere yanlış yaptığını düşündüğüm şeyleri yazmıştım. Bu sefer iletişim anlamında yanlış yaptığı bir basın bültenini sizlerle paylaşıyorum.

Yemeksepeti daha önce yaptığı işlerde olduğu gibi kimin ne yediğini, yani elindeki tek datayı paylaşmak istemiş. Ama bunu üniversitelere göre yapmış. Gelin bültenin ilgili bölümlerini inceleyelim:

Yemeksepeti son analizi ile Türkiye’nin kampüs kültürüne ışık tutuyor. Rakamlara göre Türkiye’de en çok yemek siparişi veren üniversite Bilkent, üniversitelilerce en sevilen lezzet ise lahmacun. İTÜ’lüler günde yediği 5 bin çiğ köftenin 3 binini gece 00.00’dan sonra sipariş ediyor. En kahvaltıcı Yıldız Teknikliler ise, sabahları mercimek çorbası bile içiyor. Sabah karşı saatlerde en çok siparişi veren Yeditepeliler, üniversite aleminin gece kuşları unvanını kazanıyor. Tercihler değişse de kampüslerde Pazar günü keyif yapma geleneği değişmiyor; en fazla sipariş o gün geliyor. Bu yılın trend yemeklerinde ördek ve krep başı çekiyor. Boğaziçililer, hem ördek hem de ev yemekleri siparişlerinin zirvesinde yer alıyor. En çok suşiyi Koç, en çok tatlıyı Bilgi Üniversitesi yiyor. Anadolu Üniversitesi gerçek aşkı tavuk tantunide buluyor, Hacettepe ise Brezilya lezzetlerine takılıyor. Üniversiteliler Yemeksepeti’ni sadece yüzbinlerce çeşide ulaşabildikleri ve hızlı olduğu için tercih etmiyor; rakamlar Kampüs indirimleri sayesinde bugüne dek öğrencilerin toplam 1 milyon TL’den fazla tasarruf ettiğini ortaya koyuyor.

YTÜ verdiği her 5 siparişten 1’inde kahvaltı söylüyor. Sabaha karşı saatlerde en çok sipariş veren ise Yeditepeliler oluyor. Geçe kuşları tüm siparişlerinin yüzde 18’ini saat 00.00-06.00 arasında veriyor ve tercihini ıslak hamburger ile Ayvalık tostundan yana kullanıyor.

2015’e göre siparişini en çok artıran yemekler yüzde 76 ile ördek, yüzde 64 ile krep ve yüzde 63 ile çiğköfte oldu. En çok ördek siparişi Boğaziçililerden geliyor. Boğaziçi yeni lezzetleri denerken, anne elinden çıkma lezzetleri de unutmuyor; ev yemeklerini en çok söyleyenlerde de zirveye oturuyor.

Farklı tatlara açık olanlardan biri de, en çok suşi yiyen Koç Üniversiteliler. İstanbul Bilgi Üniversitesi tatlıya düşkünlüğü ile dikkat çekiyor. Bilkent ve Hacettepe civarında ise Latin rüzgarları esiyor. Brezilya tarifi soslu tavuk, iki üniversiteden günde 15 bine yakın sipariş alıyor. Gerçek aşkı tavukta bulan bir diğeri ise gece gündüz demeden tavuk tantuni sipariş eden Anadolu Üniversitesi.

Mesela hangi üniversitede ne eğitimin verildiğini anlatmak bir bilgilendirmedir. Kaç öğrencinin olduğunu bilmek bize bir katkıdır. Ama adamın suşi veya lahmacun yemesini bilmek saçma sapan bir bilgidir. Hatta bir nevi ayrımcılıktır. Vay zengin piçleri varmış orada deme fırsatı vermektir. Veya Yıldız Teknik Üniversitesindekiler fakirmiş lan gibi aptalca bir muhabbete çanak tutmaktır.

Yemeksepeti bence büyük yanlış yapmış. Umarım bu tip yanlışlara devam etmezler