ahmet-arslanTürkiye’nin en uzun dönem Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı görevini yürütmüş olan Binali Yıldırım’ın Başbakanlık seviyesine gelmesiyle beraber en çok tartışılan konulardan biri yeni Ulaştırma Bakanı’nın kim olacağı oldu.

Binali Yıldırım’ın ardından yeni bakan AKP Kars Milletvekili Ahmet Arslan oldu.

1962 doğumlu Arslan, aynı Binali Yıldırım gibi İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı Binali Yıldırım gibi tersanelerde çalıştı.

Denizcilik kökenlmi olması onu hep Ulaştırma Bakanlığı’na yakın bir noktada tuttu. Denizcilik Müsteşarlığı Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Devlet Hava Meydanları yönetim kurulu üyeliğinin ardından onu haberleşme alanında TTnet’in yönetim kurulunda gördük. Bunun yanında yine sektörde TÜRKSAT için Denetim Kurulu üyeliği yaptı.

Gerek bitirdiği okul ve kesişen yollarıyla, gerek 29 Şubat tarihinde mecliste yaptığı konuşmasıyla Binali Yıldırım’ın çok rahat güveneceği, sırtını dayayabileceği bir isim olduğu ortaya çıkıyor.

Bilişim sektörüne Binali Yıldırım kadar sahip çıkabilecek mi? TTnet ve TÜRKSAT yönetim kurullarında geçirdiği zamanın buna yetip yetmeyeceğini göreceğiz. Bu bakış açısıyla Binali Yıldırım’ın kendini bilişimden tam olarak soyutlamayacağına göre bakanın çok uzman olması gerekmiyor.

Tüm profiline bakıldığında Arslan’ın aynı Binali Yıldırım gibi mühendis kökenli ve icraata yatkın bir kişi olduğunu söylemek mümkün.

Kars’ın Kağızman ilçesinde doğmuş ve  bundan birkaç gün önce gazetelere yansıyan açıklamalarında Kağızman’a 15 milyon liralık yatırım yapıldığını dile getirmiş. Hatırlanacağı gibi Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde Memleketi Erzincan’da Turkcell’den Türk Telekom’a, Airties’dan devlete kadar birçok kurum burada çağrı merkezi kurdu.

Kars’ta da aynı şeyin olması sürpriz olmaz herhalde…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.