12.8 terabit – 1 milyar TL – 2 milyar kişi

Bir Turkcell Grup şirketi olan Superonline’ın da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, Ankara’da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, RCN Projesi Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, konsorsiyumda yer alan yabancı şirketlerin genel müdürleri ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Superonline Genel Müdürü Murat Erkan katıldı.

Bu projenin ne demek olduğunu aslında başlıklar anlatıyor: Füceyre’den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus’tan (Suriye) geçerek İstanbul’a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu’da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km’yi bulacak. Projenin sonunda 12.8 terabiti bulan bir hıza kavuşulacak. Projenin toplamında 1 milyar TL’lik bir yatırım yapılmış olacak. Proje, ana hatlarıyla 2 milyara yakın kullanıcının hayatında farklılaşma yaratacak.

Süreya Ciliv, imza töreninde yaptığı açıklamada projenin internet kalkınma ve inovasyonda çok önemli bir rol oynayacağını belirtti. RCN konsorsiyumu başkanı Ali Amiri bölgede kapasite için bir susuzluk söz konusu olduğunu söylerken projenin GSMH’de artışı amaçlayan hükümet politikalarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Bölgede kablonun geçtiği ülkelerde yerel içerik yüzde 10’lar seviyesinde. Ülkelerin yetkilileri 12 tebaribitin üstünde bir kapasiteyle kendilerini dünyaya daha iyi ifade etmeye başlayacaklar.

Toplantıdan çıkan ilginç notların başında yer altı ve deniz altı kablolamaların farkı yerini aldı: Denizaltı kabloları döşemek, yer altı kablolamaya kıyasla çok daha ucuza geliyor. Ama bir kopukluk ya da arıza durumunda yeraltı kablolar, denizaltı kablolara kıyazla çok daha çabuk düzeltilip işler hale getirilebiliyor.

Bu konuda bir açıklama getiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “bundan 4-5 yıl önce akdenizde kablo koptu, 23 ülkede bir haftadan fazla iletişim kesildi. Denizden iletişim otobanı yapmak kolay ama hatlar koptuğunda tedbiriniz yoksa çok büyük zorluk çekersiniz” dedi.