140 milyar dolarlık adam

140 milyar dolarlık adam

Amazon’un sahibi Jeff Bezos. Dünyanın en zengin adamı. Bir senede mevcut varlığını, taübi ki Amlazon sayesinde 40 milyar dolar artırdı. Yılın ilk haftasındaki hise senedi zıplamalarından 10 milyar dolar kazanmıştı öyle söyleyelim. Dakikada 230 bin dolara tekabül ediyor bu kazanç.

Ailesinin Teksas’taki çiftliğini büyüten hayırlı bir evlat o. Sadece biraz abartıyor zira eskiden 101 kilometrekare olan çiftliği 1200 kilometrekareye büyütmüş ki bu, biri Hong Kong olmak üzere dünyadaki 56 ülkeden büyük bir alan anlamına geliyor. Yalova’dan yüzde 50 büyük diyerek bir Türkiye karşılaştırması da koyalım içine.

Kendisi filantrofist. Yani insanları çok seviyor. Onlara yardımı seviyor. Ben de dünyanın en zengin adamı olsam ben de muhtemelen çok filantrofist falantrofist olurdum.

1986 yılında üniversiteyi bitirmiş. 1994 yılında kitap satmak için kurduğu Amazon almış yürümüş. 1999 yılında Time’a kapak olmuş.

Bence hayatındaki en garip şey Donald Trump’un onu milli savunmanın teknoloji tarafına çağırması. Bezos hiç polemiğe girmeden bu isteği reddetti. Yorum bile yapmadı. Donald Trump buna bayağı bir sinirlendi ve işi vergiler yönüne doğru çirkinleştirdi. Bezos da onunla ilgili şakalar şukalar yaptı hep. Mevcut uzay yatırımlarını kullanarak onu dünya göndermekten bahsetti hep.

Bir Star Trek filminde parasını verip oynayarak görgüsüzlük sınırlarını zorladı. Makyajla eciş bücüş canavar olduğu için tanınacak halde değildi.

Bütün bu kıskançlık dolu lafların ardından şunları söylemekte fayda var: İnternet üstünden alışveriş yapanlara bunu aldın bunu istemez misin demeyi düşündü Bezos. Sonra madem kitap satıyoruz neden her şeyi satmayalım deme cüretini gösterdi. Ben ne satacağım insanlar gelip burada dükkan kursun kendi mallarını satsınlar dedi. Acaba kitapları elektronik olarak satsak, bunun için de bir elektronik kitap okuma aleti icat etsek mi dedi. Dünyanın her tarafından bizi izliyorlar şu şi buluta taşıyalım kararı aldıktan sonra hazır gelmişken herkese mi satsak bu bulutu fikrini geliştirdi. Sona dedi ki benden bir şeyler satın alacaksanız evinize hızlı gelsin diye Prime hizmet satın alır acayip ucuza gelecek size… Ha ucuza gelmediğini mi düşünüyorsunuz o zaman alın size Netflix kadar kral bir Prime dizi ve film izleme hizmeti dedi.

Bütün bunlar onu 140 milyar dolarlık adam yaptı işte.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş