2011’de bilgisayar korsanlığı iki katına çıkacak

Kötü yazılımlara karşı savaş açan şirketlerin başında gelen Kaspersky, bilişim sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Kaspersky raporlarına göre bilgisayar korsanları saldırılarının şiddet ve dozunu artırmak için mobil cihazlar için de virüs yazmaya başladı.

Android mobil platformunun artan popülerliğinin siber suçluların da gözünden kaçmadığını söyleyen uzmanlar, 2011 yılında tespit edilen kötü amaçlı yazılımların toplam sayısının 2010 yılına göre en az iki kat artabileceğini söylüyor.
Araştırmalara göre kişisel akıllı telefonların artık giderek bilgi muhafaza etmek için ve kurumsal bilgilerin gönderilmesinde yoğun olarak kullanılmasından dolayı mobil tehditler artmaya devam ediyor. Şirket çalışanları akıllı telefonlarda tutulan bilgilerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini yeteri kadar önemsemiyor. Ancak akıllı telefonlar gelecek dönemde mobil cüzdan olarak kullanılacağından dolayı mobil güvenlik ürünleri daha da önemli bir hale geliyor.
Elde edilen sonuçlara göre 2011 yılının ilk çeyreği siber suçluların kar elde etmek yerine şirketlerin itibarına zarar vermek için protesto saldırılarına maruz kaldığını da gösteriyor. Bu gibi uygulamalar ya da saldırılar oldukça az çünkü çalışan bilgiler siber suçlular tarafından satılmak veya yayınlanmaması karşılığında para almak amacıyla çalınıyor.
BT güvenliğini etkileyen diğer bir trend ise sosyal ağların, blogların, torrentlerin, YouTube’un ve Twitter’in giderek artan popülerliği. Bu ağlar, dünyanın her köşesindeki kullanıcılar arasındaki veri alışverişini hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. Kullanıcıların bloglarında yayınlanan bilgilerin medya kuruluşlarınınki kadar güvenilir olduğu düşünülüyor. Bu tür kaynakların popülerliği yakın bir zamanda siber suçluların dikkatini çekti ve Kaspersky Lab uzmanlarına göre gelecekte bu servisler aracılığıyla gerçekleşen saldırıların artış göstermesi kaçınılmaz gözüküyor.