22 Ağustos’u erteleme formülü bulundu

İnternette 22 Ağustos tartışmaları başladığından beri çok farklı formüller üstünde tartıştık durduk. Bu filtrelemenin olamayacağını anlatmak için onlarca sebep sıraladık. Bunun yapılmaması gerekliliklerini sıraladık. Aslında hukuki olarak da yapılmaması gerekiyor dedik. Önce devlet yetkililerinden tepki aldık, ardından siyasiler bizi eleştirerek bunun bir filtre olmadığını, bizim siyasi olduğumuzu, maksatlı yayın yaptığımızı söyleyen bir kova bahanenin içinde boğdular bizi.

Sonra sokağa çıktık, siyasiler biraz geri adım atar gibi oldular. En sonunda işi İnternet Kurulu’na havale ederek topu taca attılar. Biz İnternet Kurulu toplantısında da fikirleri yönlendirmek için elimizden geleni yaptık, öneriler listesi verdik ellerine TİB ve BTK ile paylaşsınlar diye. Halen bir haber yok nasıl olacak da bu 22 Ağustos olmayacak derken, iptal etmeyolunun müjdesi Belçika’dan geldi.

Belçika deyince Avrupa Birliği gibi konular gelmesin aklınıza. Türk Telekom ve TTnet Belçika’da maça götürdüğü gazetecilere verdi müjdeyi: Tahsin Yılmaz  “Biz de altyapı olarak hazır değiliz. Bunun ertelenmesi için BTK’ya başvurduk” dedi. Normal şartlarda filtre yapılmayacak diye sevinmemiz lazım. Ama ben sevinemiyorum. Çünkü olay esas kaldırılması gereken sebeplerden dolayı iptal edilmiyor. Filtresiz paketin de zaten filtre olduğu, ak liste gibi bir saçmalığın kabul edilemeyeceğini, Türkiye paketi isimli bir filtrenin anlamsızlığını anlamak yerine ortalığa TTnet’i sürerek bu iş teknik sebeplerden dolayı olmaz demesi biraz tuhaf kaçtı.

Gelelim TTnet’in verdiği demecin tuhaflığına: Yapılacak filtre için herhangi bir altyapı kurmak gerekmiyor ki… Zaten internet kökünden, Türkiye giriş ve çıkışından filtrelenecek. Bir dosya hazırlanacak, Türk internet kullanıcıları girip çıkarken o dosyadan icazet alacaklar. Bu alanda TTnet’in ne yapması gerekiyor tam olarak bilemedim. Ama ortalama bir mühendis bakışıyla bu biraz erelemenin sağlanması için bahane gibi geldi.

Kaldı ki BTK “yapıla” derse o iş yapılır. Bunu numara taşınabilirliğinden 3G zamanına kadar defalarca gördük.