26 bin 7 yüz bedava bilgisayar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz dizüstü bilgisayarlar kampanyası bu yıl da devam ediyor. “Hedef Kocaeli’ndeki her çocuğumuzu bilgisayar okuryazarı yapmak” sloganıyla 26 bin 587 öğrenciyi ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 26 bin 709 öğrenciyi daha bilgisayar sahibi yapacak.

Beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmayı hedefleyen ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından her yıl düzenlenen ‘Bilişim 2009 Yerel Yönetim Uygulama’ dalında birincilik ödülü alan projenin ikinci etabı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz’un katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

Türkiye’de bir benzeri daha olmayan “Birebir Öğrenme Projesi” ile ilgili olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) tarafından kabul gören ‘Her çocuğa bir bilgisayar’ projesini Kocaeli’de hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu proje kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine geçtiğimiz yıl 26 bin 587 bilgisayar dağıttık. Bu yıl da 26 bin 709 öğrencimize bilgisayar hediye edeceğiz. Hedefimiz Kocaeli’ndeki her çocuğu bilgisayar okur yazarı yapmak. 24 Aralık 2010 Cuma günü Başbakan’ımız Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise bizzat katılımıyla öğrencilerimize bilgisayarlarını dağıtacağız” dedi.