30 dakikada şahane kariyer fırsatı

161 milyonun üzerindeki üye sayısıyla dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, bugün, global olarak 3.200 çalışan profesyoneli içeren ve IPSOS Mori tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre İngiliz profesyonellerin üçte ikiden fazlasının (%67) kariyerinde ilerlemek için günlük olarak harcanması gereken ideal sürenin 30 dakikadan fazla olduğuna inandığını açıkladı.

Dünyanın önde gelen kişisel markalama uzmanı William Arruda ise inanılanın aksine daha çekici ve daha gerçekçi bir süre bildirdi. Arruda, günde sadece 9 dakika harcayarak sağlıklı ve başarılı bir kariyer sürebileceğinizi savunuyor. Arruda’nın haftalık 45 dakika önerisi dikkate alındığında, 3.5 saatin üzerindeki genel algılama büyük bir zıtlık teşkil ediyor.

“Sürekli kariyer yönetimi” olarak adlandırdığı çalışmada günlük harcanması gereken optimum süreyi belirlemek üzere LinkedIn ile birlikte çalışan Arruda, “Stres veya baskı altına girmeden günlük programınıza eklemeniz gereken şey sadece 9 dakikalık kariyer yönetimi. 9 dakika önerilen optimum süre, çünkü tamamen odaklanmanızı sağlıyor ve eğitmenlerden psikologlara kadar herkes, kişinin hedeflerini başarabilmesi için görevine odaklanabilmesinin önemi konusunda hemfikir.” dedi.

Arruda sözlerine devam etti, “İlişkiler özen gerektirir ve ilişkilerin kurulması ve sürdürülmesi başarılı bir kariyer yönetiminin en önemli parçasıdır. Bu günlerde son derece birbirine bağlı ve teknoloji yönlü bir dünyada yaşıyoruz, bu nedenle LinkedIn’de kendi ağınızı kurmanız kritik bir kariyer yönetimi becerisidir.”

Diğer sonuçlar, araştırmaya katılanların %98’i için bir saatlik bir süre verildiğinde patronlarına çay yapmanın kendi ağlarını oluşturmak veya CV’lerini iyileştirmek ile aynı öneme sahip olduğunu göstermiştir.
Arruda sözlerine devam etti, “İyi bir LinkedIn profiliniz varsa, mükemmel bir şekilde uygun olduğunuzu düşündüğünüz bir iş ile ilgili olarak muhtemel bir işveren sizinle her an iletişime geçebilir. Bu nedenle profilinizi güncel tutmak ve o an iş aramıyor olsanız bile iyi bir etki bırakmak için elinizden gelenin en iyisi yapmak buna değecektir. Hayallerinizdeki iş sizi bulabilir.”

Pazarlama mesleği dışında, siyasetçiler de en etkili networkerler arasında yer alıyorlar (%18) ve bunları borsacılar (%11) ve gazeteciler (%10) takip ediyor.

Araştırma, cinsiyetler arasında da bir bölünme olduğunu ortaya çıkartmıştır. Erkekler her iki cinsin de kariyerlerini eşit derecede geliştirdiğini düşünürken, kadınlar ise erkeklerin kariyerlerini geliştirmek için daha fazla zaman harcadığını düşünüyor (erkeklerde %29’a karşı kadınlarda %50). Nüfusun %37’si ise ağ kurma konusunda erkeklerin kadınlara oranla daha iyi olduğunu düşünürken, %24’ü ise kadınların daha iyi olduğuna inanıyor.

İşyerinde meydana gelen karışıklıklara rağmen Arruda, 9 Dakikanın uygulanmasının kolay olduğunu söylüyor. Aşağıda, aktif profesyonellerin 9 dakika boyunca yapabilecekleri şeylere yönelik öneriler bulunuyor:
1. Ağınızı kurun – ilişkilerin kurulması ve sürdürülmesi, başarılı bir kariyerin önemli bir parçasıdır
2. Başkalarına kariyerleri konusunda önerilerde bulunarak ve onları tebrik ederek ilişkilerinizi sürdürün – herkes kabul görmeyi sever ve LinkedIn bunun için kolay bir yol sağlar
3. Kredibilitenin son derece önemli olması nedeniyle ağınızdan tavsiye isteyin
4. Güncel ve konuyla ilgili kalmak için LinkedIn profilinizde başarıları ve kazandıklarınızı belgeleyin
5. Durumunuzu her gün güncelleyin ve profiliniz ve fotoğrafınızın güncel olduğundan emin olun
6. Düşünce liderliğinizi genişletin; bir forum veya LinkedIn grubu yönetin; bir makale yayınlayın; bir blog başlatın; genel alanda konuşun veya Amazon LinkedIn uygulamasında kitap tavsiye edin
7. Videonun gücünü kullanın ve LinkedIn profiliniz için kendinize ait görüntülü bir biyografi hazırlayın
8. Personel sağlayın – bir müdürün en zor işlerinden birisidir. Marka topluluğu yaratıyorsanız, sizinle çalışmak isteyen fanlar oluşturun
9. Araştırın. Müşterileriniz veya ortaklarınız ve rakipleriniz hakkında daha fazlasını öğrenmeye çalışın. LinkedIn buna başlamak için harika bir yer.