4G text falling and breaking a 3G textover white background

4G text falling and breaking a 3G textover white background

Ülkemizde gerçekleşen 4G frekans ihalesi sonrasında bu sistemin çalışmasını sağlayacak altyapı yatırımları başladı. LTE konusunda dünyanın yatırım rakamları açıklanmaya başladı. Hemen konuyla ilgili analizleri TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • LTE altyapı yatırımları bu sene tüm dünyada 23 milyar dolarla zirve yapacak.
  • Tüm ülkeler yaklaşık 5 senedir bu teknolojiyi ülkelerine kurdukları, geriye bir tek bizim gibi hızlı hareket etmeyi sevmeyen ülkeler kaldığı için bu seneden itibaren dünyada bu alanda kazanılan paraların düşmesi bekleniyor. Yani bu sene kazanılacak olan 23 milyar dolar bu alanın zirvesi olacak.
  • Dünya rakamlarına bakıldığında 23 milyar dolara bizim üç operatör tarafından yaklaşık 2-6 milyar dolarlık bir katkı vermemiz beklenebilir.
  • Ericsson ve Huawei tarafından sağlanan verilerle hayata geçirilen IHS analizine göre bu iki şirket dünyada yüzde 20’şer pazar payına sahip. Bu sene içinde 363’ü bizde operatörler tarafından kapışılan yüksek kaliteli çift yönlü FDD olmak üzere 422 frekans ticarileştirilmiş.
  • Bu arada Çin gibi bir devin 3G W-CDMA işine girmesiyle birlikte bu pazarda 11,4 milyar dolarlık bir patlama yaşanmış.
  • Şimdi biraz bizim gerçeklerimizin analizine girelim: Biz belli bir zaman dilimi içinde 4G altyapımızın yüzde 45 gibi bir büyüklüğe erişmesi bekleniyor. Yani biz bir ürün tasarlayacağız, bunu test edecek ve ticarileştireceğiz. Bu arada da dünyada pazar küçülmeye devam ederken bunu yapacağız. Yani 4K televizyonların çıktığı şu günlerde renkli tüplü televizyonu kendimiz ürettiğimiz için sevinmek gibi bir şey olacak bizimki.
  • “Ne güzel işte Türkler bir şey yapıyor geleceğe hazırlanıyor” bakış açısı gerçekten çok güzel. Ama farkında mısınız bilmiyorum Türk firmaları derin altyapı birikimlerini 4 milyar Euro veren Türk şirketleri üstünde yapacaklar. Üstelik Türk ürünü kullanmak zorunluluk olduğundan, bir de “ben baz yapabilirim” diyen tek bir grup çıktığından çalışsın ya da çalışmasın, ucuz olsun ya da olmasın tüm ürünler satılacak. Serbest piyasa adına bildiğimiz her şey aykırı bir durum yaşanacak. Hayırlısı olsun diyoruz…

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.