Bir Mutfak Robotu Değil

Bir Mutfak Robotu Değil

terminatorBlender’ın daha akıllısına mutfaklarda rastlayacağımız günler pek yakında geliyor. Terminatör filminde, Sarah Connor “The Turk” isimli sadece satranç uzmanı olan primitif bir yapay zekanın gelecekte Skynet’e yani dünyayı ele geçiren robotların ana kumanda merkezine dönüşmesini engellemek ve bu savaşı kazanacak olan oğlu John Connor’ı Arnold Schwarzenegger’dan korumak için robotlara karşı savaşan ilk insandı. Film 1 Temmuz 2015 tarihi itibarı ile gerçek oldu ve Volkswagen Almanya’daki fabrikasında üretim bandında çalışanlarından birinin, banttaki bir robot tarafından öldürüldüğü haberini geçti. Financial Times muhabiri Sarah O’Connor da bunu twitter’dan duyurunca Terminatör filmini izlemiş olanlar için bu rastlantı ayrı bir haber oldu.

Her ne kadar bilim adamı Stephen Hawking bu sebeplerle ‘Yapay Zeka’ ve hatta uzaylılar ile uğraşmayın dese, Microsoft’un sahibi Bill Gates, Tesla’nın CEO’su Elon Musk ona eşlik etse de, robotların ve yapay zekanın ekonomi ve iş hayatındaki yeri her geçen gün artıyor. Isaac Asimow’un robotlarla ilgili 3 teorisinden biri daha şimdiden çökmüşken mutfak robotlarından çok daha gelişmişleri ile beraber yaşayacağımız bir dünya, hatta uzay ve uzayda koloniler geliyor.

Digital, mobil, genetik ve tıp biliminin ilerlemesi ile yakın bir dönemde bilim kurgu filmlerindekine benzer insansı robotları, mekatronik bilimindeki gelişimler ile insan gibi düşünen ve davranan makineleri daha sıkça duyacağız. 2008 global finansal krizi ile beraber bilinen makro ekonomik doktrinler uygulamada çözüm yaratamadığı için çöpe gidiyor ve büyümeyen ekonomiler için yepyeni tanımlar gerekecek. Maliyetleri düşürmek zorunda kalacak işletmeler bu teknolojileri daha çok kullanacak ancak bu durumda işsizlik, maaş kaybı gibi durumlarla artacak resesyonu nasıl yorumlayacağız? Patent, marka, telif, lisans hakları uzay ekonomisinde kim tarafından belirlenecek? World Trade Organization (Dünya Ticaret Örgütü adı üstünde bu dünya üzerinde ticaretin kurallarını belirliyor. 3D yazıcılar ile kişisel üretimler başladığında, şirketlerde sürdürülebilirlik nasıl sağlanacak? Bilançolarda pasifte özkaynaklar içinde yer alan kıdem tazminatı karşılığı mı, aktifte duran varlıklar içinde mi amortisman mı ayrılacak? Buradan hareketle, dünyadaki muhasebe ve finansal raporlama standartları bunlara hazır mı?

Robotları kim yönetecek, RobotİK Bölümleri mi ? Ya İK yöneticisi bir robotsa, kariyerimizi Terminatör’e mi emanet edeceğiz. Belki de iş akdi fesih oldu dediğinde Terminatör ile tanışacak beyaz yakalı.

İşte bu ve bunun gibi insanlığı bekleyen bir çok değişimi, benzer soruları ve cevapları İstanbul Arel Üniversitesi’nden Yard.Doç.Dr. Cüneyt Dirican’ın yeni yayınlanan makalesi veriyor. Elsevier, www.sciencedirect.com akademik bildiri sitesinde, Türkiye’den akademik anlamda bir ilk olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan makale İstanbul Üniversitesi’nin düzenlediği uluslararası “DÜNYA TEKNOLOJİ, İNOVASYON ve GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI”nda ilk sunulan makale, işletme, pazarlama ve ekonomi bilimi alanında ilkleri tanımlıyor. Pazarlama, müşteri ilişkileri yönetiminin geleceği üzerine, ekonomi ve iş alanında Yapay Zekanın ve Robotik kullanımın bulut teknolojisi, giyilebilir elektronikler, hologram, 3D yazıcılar, semantik, nesnelerin interneti, drone’lar gibi diğer teknolojik gelişmeler ile yaratacağı etkilere bakış tutmayı amaçlayan çalışma Roubini’den önce kaleme alınmış. Roubini’nin kendi sitesinde 8 Aralık 2014’de yayınladığı makalesinden 5 gün önce Cüneyt Dirican’ın köşe yazarlığını yaptığı kendi gazete haberinden yola çıkarak kaleme aldığı İngilizce metnin tamamına http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042815036137 linkinden, daha fazla profesyonel bilgiye ise www.ecoleistanbul.com adresinden ulaşmak mümkün.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş