5G’yi beklerken…

5gCumhurbaşkanının talihsiz 5G açıklaması bazı yorumları hakediyor. Ben size bunları alışılılmış TKNLJ formatında maddelerle sunmak istiyorum:

  • 5G 2 sene sonra gelecek çok büyük bir kandırmacadır. Tüm kaynaklarda bu teknolojinin 2020 yılında kullanıma sunulma ihtimalinden bahsediliyor. En erken testler 2016 yılında başlayacak. Resmi testler 2018 olarak öngörülüyor. 2 sene sonra bunun geleceğini öngörmek kadar yanlış bir demeç olamaz
  • 4G bir seçenek değildir. Genelde teknolojiler birbirinin üstüne koyarak ilerler. Yani 4G yapmayalım biraz büyüyünce 5G alırız demek teknolojide bir adımlık eksiklik yaratır. Ev yaparken 4. kat pahalıya geliyor diye 3. kattan sonra 5. kata geçemezsiniz.
  • 3G’yi 4G yerine kullanamazsınız. 3G ile ulaşılan en yüksek hız 40 megabitler mertebesindedir. Bu hızı sağlamak için de 3G baz istasyonuna bağlanan telefon sayısını düşürmeniz gerekiyor. Bu da kesinlikle verimsiz bir şey.
  • 4G ile 800-900-1800-2100 ve 2600 frekanslarından toplu bir paket üretiyorsunuz. Bu kadar çok frekans ve alt paketlerini 3G’nin kısıtlı 900 ve 2100 frekanslarıyla alabileceğini düşünmek o kadar yanlış ki… Matematik ve mantık kurallarına bir yere kadar karşı durabilirsiniz
  • 4G için kaç konsorsiyuma katıldık devlet olarak? Oraya kaç hayet gönderdik? Peki 5G için yapılan çalışmalarda neredeyiz? Dünya şu anda cihazların uyduyla iletişime geçmesini, eş zamanlı 1 gigabit kullanılmasını, bir baz istasyonunun çok yüksek sayıda telefona hizmet verebilmesini amaçlıyor. Biz halen 5 sene önce çalışmaya başlamış sistemi ne kadar güzel ve hızlı test yaptık bültenleriyle medyayı oyalıyoruz.
  • Keşke Türk şirketleri baz istasyonu üretebilse… Bir kanun çıkarsak, belirli bir tarihten sonra belirli oranlarda Türk üretimi kullanacaksınız diye… Ki bu şartnamelerde var. O zaman neden kendimizi çok üzüyoruz ki?
  • Eğer 4G’yi atlarsak 2000 yılından 2020 yılına kadar geçen 20 sene boyunca aynı teknolojiye saplanıp kalmış sıradışı bir ülke olacağız. Bunun farkında mısınız?
  • Hep akredite gazetecilerin bulunduğu Türk Telekom toplantısında bunun neden söylendiğini sorguladım. Aklıma bazı şirketlerin içinde bulunduğu kaynak ve yatırım sorunu geldi. Ama bunların hepsi spekülasyona varacağı için o konulardan hızla çıktım.

Buradaki en büyük sorun cumhurbaşkanının yanlış yönlendirilmesi. Çok acemi bir söylem oldu.

5G ERDOGAN