ABD borsada “baba”yı almak için sıraya girdi

alibabaEvet evet o çakma Çin malı dediği mallar için. Evet o güvenilmez Çinli satıcılar için. Çinli Alibaba, New York borsasında halka arzını gerçekleştirdi. Millet onun hisselerini alabilmek için birbirini yiyor. Halka arzda hisse başı fiyat 68 dolar olarak belirlendi. Analistler halka arz büyüklüğünün 21,8 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Alibaba halka arzı için belirlenen hisse başı fiyat, şirketin piyasa değerinin 167,6 milyar dolar olduğuna da işaret ediyor.

Ne yaptı Ali Baba biliyor musunuz? Batılı, Çin teknolojisini üstüne Batılı etiket konmadan önce Çin’den alabilmeye başladı. Böylece Batı’daki al-satçı fırsatçılar ürünün üstüne 5 katı etiket koyamadan inanılmaz ucuz ücretlere ürünler aldılar. Birinci eden ürün alınca da inanılmaz hesaplı bir yer haline getirdi dünyayı Ali Baba. Bir de oraya insanları kategorik olarak dizip oradan haberleşmesini sağlayınca… Tadından yenmedi.

Elbette bunu kötüleyenler, bu sistemi çakma diye yerenler oldu. Ama Alibaba Çin’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80’ini yönetiyor. Şirketin siteleri üzerinden yaratılan iş hacmi, Amazon ve eBay’in yarattığı iş hacminin toplamından daha fazla. Alibaba’nın şimdiden ABD’nin dev şirketleri Walt Disney ya da Boeing’den daha değerli bir şirket konumunda olduğu düşünülüyor.

Alibaba sitelerine kayıtlı 279 milyon aktif müşteri var. Bu müşteriler ayda en az bir kez siteleri ziyaret ediyor.

Alibaba bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Yılın ikinci üç aylık döneminde Alibaba’nın satışları yüzde 46 oranında arttı ve 2,54 milyar dolara yükseldi.

ABD borsada Ali Baba hisselerini alıp o şirketi daha da büyütünce sonrasında o ülkenin ekonomisinin neye benzeyeceğini göreceğiz hep beraber. ABD hem borsada hem de ekonominin birçok alanında (Ali) Babayı alacak…