ABD GSM pazarı Android ve Samsung’dan soruluyor

ABD GSM pazarı Android ve Samsung’dan soruluyor

Android ve Samsung, Amerikan akıllı telefon pazarını domine ediyor. Pazar liderleri Google’ın OS yazılımı ve Samsung’un akıllı cihazlarına karşılık Apple hem cihaz hem yazılım üreticisi şeklinde tek tabanca olarak rakiplerinin karşısında hayli güçlü dururken cihaz sayısı açısından pazar payında 3. çeyrekte ilk defa çift basamaklı oranları yakaladı.

comScore tarafından yapılan araştırmaya göre Android’in OS platformu 3. çeyrekte yüzde 44,8’i yakalayarak neredeyse pazarın yarısına sahip duruma geldi. Apple’ın iOS platformu ise görece Android’in yarısında denebilir, yüzde 27,4’lük bir hakimiyete sahip.

Bunun yanı sıra RIM, geçtiğimiz aylarda yaşanan üç günlük bağlantı probleminden kaynaklı olduğu tahmin edilen yaklaşık büyük bir düşüş ile yüzde 18,9’luk bir pay ile platform olarak üçüncü sırada. Mcrosoft ise ilk üçü yüzde 5,6 pazar payı ile oldukça geriden takip ediyor.

Cihaz bazında pazar payına bakılacak olursa Samsung 25,3 ile Android’in dominantlığına ne yazık ki sahip değil. İkinci LG ise yüzde 20,6 ile hemen kuyruğunda. Üçüncü çeyrekte cihaz alanında pazar payındaki artış yaşayan yalnızca Apple olurken, pazar payını yüzde 1,3 artırarak Amerikalıların yüzde 10,2’sine iPhone kullandırtıyor.

Yılın son çeyreğine yönelik rakamların sabırsızlıkla beklendiği şu dönemde BlackBerry’nin sistem çöküntüsünden kaynaklı çok fazla kullanıcıyı kaybedeceği tahmin ediliyor. Apple ise cihaz pazarındaki artışı iPhone 4S ile yakalayacağa benziyor.

Dört sene önce yerlerde sürünen Apple şimdi sektörün en yüksek kârına sahip şirket konumunda. iPhone ile kitleleri sarsan, kendini aşan, dengeleri alt üst eden Apple’ın üçüncü çeyrekte sektörün kârlılığının yüzde 52’sine sahip olduğu belirtildi.

Apple’ın kârının büyük bir kısmınınsa yüzde 4,2 gibi komik bir global pazar payından aldığı belirtilirken bizim her birimizin cebinden çıkan birkaç milyarcık Apple’ı en kârlı şirket yapıyormuş, böylece öğrenmiş olduk.

Samsung ve Apple’ın birlikte, pazarın yüzde 81’lik kârına sahip oldukları belirtilirken, Nokia, HTC, RIM, Motorola, Sony Ericsson, LG gibi sektörün diğer sekiz büyük firmasının yüzde 10’un üzerine çıkamadığı bir ortamda bu durum iki şirket için oldukça büyük bir başarı teşkil ediyor.
Çok değil, 4 yıl önce Nokia pazarın yüzde 67’lik kârını domine eden bir şirket konumundayken o zamanlar yüzde 4 kârlılık seviyesinde seyreden Apple ile rolleri son aylarda değişmişe benziyor. Apple’ın içinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde yüzde 52’nin de üzerine çıkması beklenirken pazarın yüzde 60 kârını götürmesi yolundaki beklentiler de bu gidişle gerçeğe dönüşecek.
Bu yılın sonuna kadar yaklaşık 30 milyon iPhone satışı beklenirken 2012 sonuna kadar iPhone’un 5 yıllık tarihinde 104,4 milyon adet cihaz satacağı öngörülüyor.
Android, yazılım olarak iOS’in çok daha önünde olsa da iOS ile Apple kârlılıkta işi götürüyor. Apple, en yaygın telefon üreticisi şanını Samsung’a kaptırmış olabilir ama bu cihaz rakamları iPhone 4S çıkmadan öncesine ait. Apple’ın kasasına giren paraya bakarsak da pazar payında geride yer alsa da finansal olarak daha avantajlı duruyor. Bu yılın son çeyreğine ait rakamlar açıklandığında rakipler arası daha gerçekçi karşılaştırma olanağı çıkacaktır.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş