iPhone pahalı diye satmayacağız

iPhone pahalı diye satmayacağız

A.B.D.’nin 6. büyük GSM operatörü US Cellular Corp., iPhone’a destek verebilecek altyapılarının bulunduğunu ancak cihazın fiyatının çok yüksek olmasından dolayı cihazın satışına başlayamadıklarını belirtti. Şirketin CEO’su Mary Dillon koşulların risk ve kârlılık hesaplamaları açısından kabul edilebilir olmadığını belirtti.

iPhone 4S’in cihaz ücreti 200 dolarken, Apple’ın operatörlerden 600 dolar alması durumu operatörler için zorlaştırıyor. Buna çözüm olarak operatörler de Türkiye’deki gibi kontratlı satışlar ile kullanıcıları kendilerine bağlayıp uzun vadede yatırımlarını amorti ederek kârlılığı artırmaya başlayabiliyorlar.

Son 2,5 yıldır kullanıcı sayısında düşüş gözlenen US Cellular’ın kullanıcılarının yalnızca dörtte biri akıllı cihaz sahibi olurken diğer dominant operatörlerden AT&T kullanıcılarının neredeyse yarısı akıllı cihazları kullanıyor. iPhone satışı yapıyor olmak operatörler arasındaki rekabette önemli bir etken olurken, bu yüksek maliyetleri karşılamak da her operatörün harcı olmuyor maalesef.

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı ile ilk iPhone satışı yapmaya başlayan AT&T’yi Verizon, C Spire ve T-Mobile takip etti. Ama bu durumda, trendi yakalamak konusunda geç kalan US Cellular gibi operatörlerin rakipleri ile arayı kapatmaları bir hayli zor olacağa benziyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş