Öğrenmenin yaşı yoktur, hele kı dijital olunca tadından yenmez. Amerika’da ortaokullar bazı derslerin eğitimini iPad üzerinden vermeye başlıyor. Bizde de çok sürmez, başlar bebeler ağlamaya ‘Bizim neyimiz eksik?’ diye, anne babalar da kıyamaz, okullara baskı yaparlar, olmadı kendileri alır verirler çocukların ellerine oyuncaklarını.

Teknolojinin hayatımızın bu denli içine girmesi pek şaşırtıcı olmasa gerek. Ama bilgisayar namına bir şeyden haberdar olmadan, en teknolojik cihazın radyo olduğunu hatırlayan bir devrin hala hayatta kalarak bu sahneleri şaşkınlıkla izlediğini tahmin etmek çok da güç değil.
Veliler, çocuklarının ağır sırt çantaları taşımaktan kurtulacağına seviniyor. Çocukların internet ve bilgisayar çağına doğduğu şu günlerde artık çocuklar kollarını yorma zahmetinde bulunmadan, birkaç parmak hareketi ile iPad’leri üzerinden ders çalışıp ödev ve sınavlarını öğretmenlerine iPad’ten yollayabilecekler. Tabii bu olayın kısa vadedeki en önemli engeli ise bu olanağı sunan okulların gerekli kablosuz ağ şebeke desteği ve altyapısına sahip olup olmaması.
Öğrenciler ders notlarını tabletlerine not edip, geometri çizimlerini ilgili program üzerinden yapıp öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaşabilecekler. Ama biz Türklerin aklı hep hinliğe çalıştığı için, bu sistem üzerinde kopyanın önüne nasıl geçilecek, bunu da bir hayli merak ediyoruz.
Amerika’nın genellikle doğu yakasındaki eyaletlerinde önümüzdeki eğitim yılında başlanacak uygulama için okulların oturup hesap kitap yapmadan bu işe kalkıştığını düşünüyorsanız yanılırsınız. Okullar, kitapların dijital versiyonlarını yazılı baskılara göre daha ucuza getiriyor olacak. Böylece 300 öğrenciye kitap alacak bir okul bu işten yaklaşık 4 bin dolar kâr etmiş olacak.
Bu bizdeki durumdan biraz daha farklı tabii. Bizde devlet okullarında bunu yapmak şimdilik biraz zor. Özel okullarda muhtemelen iPad 3 ile eğitim yapıldığını görüyor oluruz ancak duvarı, tuvaleti, sırası dahi olmayan bir devlet okulunda değil ki iPad, interneti görmek bile bir hayal.
Atı alan Üsküdar’ı geçti tabiri Amerikalı uyanık yayınevleri için de yerinde olacaktır. Apple’ın 2010 baharında üniversite kampüslerinde patlamasının ardından bir yayınevi kitaplarını online versiyona çevirdi ve adeta voliyi vurdu. Şimdi birçok kitabın yayın hakkını online formatını okullara hazır şekilde sunarak yatırımlarının karşılığını alacak.
Amerika’da uygulama öncelikle kalburüstü banliyölerdeki okullarda başlayacağa benziyordu ama New York ve Chicago’nun şehir merkezlerindeki bazı okullarda da iPad ile eğitime başlanacağı müjdesi verildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.