Amerikalılar kablolu TV ve uydu yayını üyeliklerini iptal ederek online izlemeye yöneldi. Bu durumun işsizlik ve insanların aileleri ile yaşamasından kaynaklandığı belirtilse de ortada internetin kaçınılmaz hakimiyetinin olduğu çok açık.

İnternetin yavaş yavaş geleneksel medyanın yerini alması yıllardır bilinen bir değişimdi. Eğer söz konusu üyeliklerin kaybının bundan kaynaklandığı ortaya çıkarsa yayıncıların online video izleme konularında kısıtlamalar getirilmesinin ve üreticilerin ürünlerinden gelir elde etmesinin sağlanması bekleniyor.
A.B.D.’deki dokuz büyük TV yayıncısı şirketten 8’i geçtiğimiz çeyrekte yaklaşık 200 bin üye kaybetti. Bu kayıp 83,2 milyon video izleyicilerinin yüzde 0,2’lik bir kazanıma sahip olması anlamına geliyor. Uydu sağlayıcısı şirketlerden birinin CEO’su ise geçen yıla oranla kullanıcı kaybı yaşanmasının asıl nedeninin reklam yatırım ve harcamalarına yeterince önem verilmemesinden kaynaklandığını, bunun için yıl sonundan önce harekete geçeceklerini belirtti.
Yayın şirketlerine tek tek bakıldığında çok büyük bir kayıp görünmemesine rağmen sektöre genel bir bakış yapılırsa tehlikenin anlaşılması çok zor değil ama bu şirketlerin yöneticileri de kaybın internete kayan kitleden kaynaklandığına inanmıyor. Ancak böyle bir trendin olduğunu da gözlemlediklerini belirtiliyor. Bunun nedeninin, genç ve eğitimli yeni neslin televizyondaki canlı programları izlemedikleri ve böylelikle kablolu yayına sahip olma ihtiyacı duymadıkları olduğunun altı çizildi.
Fox yayın grubu, Hulu’da programların kaydının TV’deki yayından sonraki bir hafta içinde online izlemek isteyenleri 8 dolardan ücretlendirerek bu imkandan faydalandırmaya başladı bile. Yayın şirketlerinin devamlı olarak kullanıcılara yansıyan fiyat artışlarının Hollywood ve spor ligleri gibi içerik sağlayıcılardan gelen fiyat yükseltmelerinden kaynaklandığı belirtildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.