Apple sadece birinci olmadı “petrolcüleri geçti”

Yazının kitabi kısmını okumadan önce şunu düşünün: Dünyada petrol üzerine kaç savaş yapıldı, kaç ülkeye girildi, kaç ülkeye “demokrasi getirildi”… Apple uğruna ülkelerin yıkılıp yeniden yapılandırıldığı petrolcüleri geçip birinci oldu. Bunu cebinize koyarak okursanız yazı çok farklı bir anlam kazanıyor.

Apple sahibi olmak benzinden daha kıymetli hale geldi. Şirket, geçtiğimiz Çarşamba günü A.B.D.’nin en değerli şirketi sıralamasında Exxon Mobil’i geçerek zirveye oturdu. Apple’ın yüzde 2,8 oranında düşen hisseleri 363,69 dolar seviyesine geriledi ve toplam piyasa değeri 337 milyar dolar seviyesine geriledi. Exxon’un hisseleri ise yüzde 4,4 oranında gerileyerek 68,03 dolar seviyesinde seyretti ve toplam değeri ise 331 milyar dolarda kalarak Apple’ın arkasında kalmış oldu.

Zirvedeki isim 2005’ten beri Exxon’du ve Apple şimdiye kadar yalnızca Mayıs 2010’da Microsoft’un önüne geçerek ikinciliğe gelmişti. Ancak bu sembolik güç dengelerinin değişimi Apple için önemli bir mihenk taşı niteliğinde. 90’lı yıllardan sonraki çöküşünden sonra 1997’de Steve Jobs’ın göreve gelmesi ile tekrar zirvede olmanın keyfini yaşayan şirket için bu durum oldukça büyük önem taşıyor. Analistler, geçen çeyrekte 30 milyar dolar gelir açıklayan 35 yıllık şirketin adeta yeni kurulmuş gibi bir büyüme yaşadığının altını çizdi.
Apple, 2008 ve 2009 yıllarındaki kriz ortamında dahi hızla büyüyerek analistleri şaşırtmıştı. Şirket geçen Eylül’de sona eren finansal yıla ilişkin olarak yüzde 70’lik bir artışla 14 milyar dolarlık net gelir ve yüzde 52’lik bir artışla toplan gelirini 65 milyar dolar olarak açıkladı. Bir önceki yılda ise diğer şirketler ekonomik erime ile boğuşurken, Apple kazancını yüzde 35, toplam gelirini ise yüzde 14 artırdığını açıklamıştı.
Jobs 1997’de göreve tekrar gelene kadar şirket bir teknoloji devinden çok bir bilgisayar üreticisi olarak biliniyordu. Apple’ın ürünleri dışında da müzik çalar, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar bulunuyordu ancak Apple’ın çıkardığı iPod, iPhone ve iPad’ler adeta bir devrim başlattı. Minimalist dizaynı ve yazılımı sayesinde yalnızca teknoloji meraklıları değil günlük kullanıcılar da sadık birer Apple bağımlısı haline geldi.
Apple’ın Exxon’dan ya da listedeki diğer enerji ve yakıt sektörlerindeki firmalardan farklı olarak, kriz zamanında dahi önemli bir büyüme kat etmesinin en önemli sebebi şirketin büyümesinin yalnızca inovasyon ile sınırlı olması. Yani şirket yeni ürünler çıkardıkça insanlar kriz zamanı dahi olsa bunları almak istiyorlar ve 2008 yılı da buna güzel bir örnektir.
Analist Brian Marshall, Apple’ın gelecek yıl dünyanın en büyük teknoloji şirketi Hewlett Packard’ı toplam gelir kaleminde geçerek daha da önemli rekorlara imza atacağının altını çizdi. Son çeyrekte HP 32 milyar dolar, Apple ise 29 milyar dolarlık gelir elde ettiğini açıkladı.