Ah bu reklamların gözü kör olsun

Şirketler kendilerini daha iyi ifade edebilmek için birbirinden şirin reklamlarla hayatımızı ve televizyonumuzu daha çekilebilir bir hale getirmeye çalışıyor. Ama iş GSM sektörüne geldiğinde ne yazık ki reklamların dozu kaçıyor.  Sanırım rekabet ne denli büyürse reklam dozu o kadar sertleşiyor.

Ne var ki kurumlar milyonlarca lira vererek çektiği ve yayınladığı reklamlara minimum özeni göstermekte zorlanıyor. Düşünün sizin bir malınız var milyonlarca lira vererek üretmişsiniz, ama üstünün etiketini yanlış yazmışsınız ve bu yüzden piyasaya süremiyorsunuz.

İşte bu durum Vodafone’un başına gelmiş. Bizim lansmanına da katıldığımız ve bizzat basın toplantısında dile getirilen konulardan birinin ne yazık ki doğruluğu kanıtlanamamış. İnternete sızan bilgilere bakılacak olunursa Vodafone Capital 500 sıralamasına dahil olan şirketlerin yarısına yakınıyla çalıştığını belirttiği reklamına şikayet gelmiş. Bilindiği gibi bu şikayetler Reklam Özdenetim Kurulu’na iletiliyor. Kurul bunu araştırıp buna göre reklamların devam edip etmeyeceğine icazet veriyor.

Söylenen o ki Vodafone bu şirketlerle çalıştığını belgelemekte zorlanmış. Keşke böyle bir şey olmasaymış. Ne bileyim mesela Vodafone dese ki biz Capital 500 listesinde 85 şirketle çalışıyoruz… Biz şunu mu diyecektik: “Nee koca Vodafone sadece 85 şirketle mi çalışıyor o zaman hemen hatlarımızı iptal edelim, olmaz olsun bu kadar az Capital 500 şirketiyle çalışan kurum…” Veya bir başka bakış açısıyla: “Hanım kalk bak Vodafone Capital 500 şirketlerinin hepsiyle çalışıyormuş, kahvaltıdan önce gidip bütün hatlarımızı Vodafone’a taşıyalım, ne duruyoruz ki…”

Ah bu reklamların gözü kör olsun… Ne olur şu söylediklerimizi biraz ciddiye alsa kurumlar. Her şey daha güzel olmaz mı?