Akıllı telefon mu seks mi?

A.B.D.’de 500 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların üçte biri, 1 hafta boyunca akıllı telefonundan uzak duracağına seks yapmamayı tercih edeceğini söyledi ve bu cevabı verenlerin yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor.

Akıllı cihazlara tercih edilecek ilgi alanlarında sırayla bilgisayar ve ayakkabılar geliyor, ki, bu cevabı verenler her 5 kişiden biri tarafından verildi. Katılımcıların yüzde 70’i de alkol kullanmamayı cep telefonsuz kalmaya tercih edeceğini belirtirken sırayla yüzde 63 ile çikolata ve yüzde 55 ile kafein ve yüzde 54 ile spor yapmaktan feragat edeceğini belirtenler geliyor.

Akıllı telefon sahipleri arasında takdir edersiniz ki cihazlarına en sadık kullanıcılar iPhone sahipleri. iPhone kullanıcılarının yüzde 43’ü bir hafta boyunca ayakkabılarından uzak kalmanın problem olmayacağını belirtirken yüzde 40’ı ise diş fırçası kullanmamayı göze aldığını belirtiyor. Buna mukabil, bu iPhone kullanıcılarının yüzde 83’ü de başka bir iPhone sahibi ile duygusal bir ilişki içerisine girmeyi iPhone’suz kalmaya tercih edeceklerini belirtti. Bu katılımcıların yüzde 22’si ise eş ya da sevgilisinden ayrı kalmayı iPhone’suz kalmaya tercih edeceklerini de söyleyerek bağımlılığın adeta had safhaya ulaştığını gösteriyorlar.
Akıllı telefon kullanıcılarının sahipleri yüzde 10 ile 18 arasındaki oranda ilişkilerini e-posta, kısa mesaj, sesli mesaj ya da sosyal mecralardaki statü güncelleme yöntemlerinden biri ile sonlandırdıklarını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 20’si ise telefonlarını kaybedeceklerine cüzdanlarını kaybetmeyi tercih ettiklerini belirtmenin yanı sıra yüzde 31’i de tiyatro ya da sinemada mütemadiyen telefonlarını kontrol ettiğini söyledi. Ayrıca iPhone ve Android yazılımlı cihazlar kullananların yaklaşık yarısı ise telefonlarını sosyal ağlarda statü güncellemede kullandıklarını kaydederken yüzde 20’si de bulunduğu yeri yayınlamak (check-in yapmak) için kullandığını belirtti. Android ve BlackBerry kullanıcılarının yüzde 60’ı 1 dolardan pahalı uygulamaları satın almadıklarını söylerken, iPhone sahiplerinin 40 dolar üzerindeki uygulamaları alma olasılığı Android kullanıcılarının 2 katı oranında görünüyor.