Alphabet teknoloji değil bir iletişim operasyonu

Alphabet-Logo-Google-Android-AH-1-760x390Alphabet, hayatımıza yeni giren bir kavram. Alfabe olarak çevirebilirsiniz ama çevirmeyin. Google yöneticileri yeni yaptıkları bir açıklamayla Google’ın bütün hizmetlerini bu çatı altına topladıklarını duyurdu. Adresini de abc.xyz olarak akıllara kazımaya çalışıyor. Peki Google bunu niye yaptı? Buna bir teknoloji insanı olarak değil iletişimci kimliğiyle bakmak gerekiyor. Çevredeki haber kirliliğini bir kenara bırakarak sizlerle bu konuyu masaya yatıralım. Tabii ki TKNLJ formatında…

  • Marka yönetimi ve iletişimi kolay bir iş değildir. Ne kadar paranız olduğuna, ne kadar tanınmış olduğunuza da bakmaz. Öyle bir elinize ayağınıza dolaşır ki bir anda bütün varlığınızı kaybedersiniz. O yüzden zaman zaman en güçlü markaların bile önemli adımlar atmaları gerekir. Google Alphabet operasyonunu biraz bu gözle incelememiz lazım.
  • Google deyince aklınıza ne geliyor? Hiç ıvırıp kıvırmayın, otomatik algı bir arama motoru getiriyor aklımıza. İçimizden muhtemelen on binde birlik bir kesim Google’ı teknoloji şirketi olarak tanımlayacaktır. Sorun etrafınıza… Annenize, apartman görevlinize, asistanınıza, Çocuğunuza sorun. Algıyla kavga etmeyi bırakın.
  • Google algısı size yeri geldiğinde zeytinyağlı yaprak sarma tarifi getiren, yeri geldiğinde cumhurbaşkanının tapelerini getiren yeri geldiğinde de pornografik içerik taşıyan bir yazılımdır aslında. Ne kadar başarılı olduğu, yaptığı işin ne kadar eşsiz olduğu, bir başkası tarafından uygulanabilirliğinin zorluğu bu durumu değiştirmez. Sonuçta anneniz, üniversite profesörünüz veya kapıcınız için değişen bir şey değil bu..
  • Oysa Google, belki de dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. ABD’yi fiberle kaplamayı hedefleyen, cep telefonlarının değişmez işletim sistemini yapan, arabaları şoförsüz yöneten, robotlara sizinle el yakmaca oynamayı öğretmeyi amaçlayan bir teknoloji şirketi… Google kelimesi onlarca senedir yarattığı yerleşik algı yüzünden bu alanı kapsayamıyor. Öyle ki aslında Gmail’i bile onunla özdeşleştiremeyen çok büyük bir yüzdeden bahsediyoruz.
  • Google her ne kadar dünya online reklam pastasının “müdürü” de olsa her yaptığı iş için yeniden algı ve iletişim yönetimi yapmak zorunda kalıyor. Kendini paralıyor ve muhtemelen yeni bir startup’ın vereceği emekten kat be kat yoğun çaba harcıyor.
  • Bu şartlar dahilinde bence çok akıllıca bir adım atarak Alphabet adı altında bir çatı marka oluşturdular. Bundan sonra Alphabet deyince dünyanın en uçuk kaçık teknolojileri gelecek aklınıza. Bir dalı inan ömrünü uzatmaya çalışırken bir kolu geleceğin ev sistemlerini kuracak. Bir yandan startuplara para verirken diğer yandan robotlara akıl verecek.
  • Bu bilginin sağlamasını şöyle yapın: Anadolu Holding deyince aklınıza ne geliyor? İyisiyle kötüsüyle bir imaj oluşuyor. Ama bu imaj Coa Cola içenler için farklı, Efes Pilsen tüketenler için ayrı, inşaat makinesi ihtiyacı duyanlar için, İsuzu marka belediye otobüsüne binenler için ve Abank’a gidenler için farklı. Otobüste koltuğunun rahat olmadığını düşünenler Coca Cola içmeyi bırakmıyor. Ya da Efes Pilsen basketbolda Fenerbahçe’yi yendi diye Abank’taki hesabını kapatmıyor. Farklı marka sahibi olmanın güzellikleri bunlar işte.

Alphabet konusunu düşündüğünüzde lütfen bunları gözden kaçırmayın. Şirketi yönetenlerin isimleri veya niye alphabet.com adresinden yayın yapmadıkları çok anlamsız detay… Gazeteleri okuyup bunlara boğulup kalmayın.

Sizler daha iyisini hak ediyorsunuz