altimoAltimo, Cumhuriyet gazetesine bir özel röportaj vermiş. Turkcell’in Rus ortağı Altimo, Turkcell’deki hisse yapısı ile ilgili mahkeme sonucu çıktıktan sonra Türkiye’de mobil dışında enerji, gayrimenkul ve diğer alanlara yatırım yapmak için fırsatları kollayacağını söylemiş. Fiilin sonundaki “ise” şart kipinin, bu ciddiyet ve büyüklükteki bir firma iletişiminde tuhaf  durduğunu söylememiz lazım.

Altimo 6 yıldır Turkcell’deki yüzde 13.8’lik hissesi nedeniyle Çukurova Grubu ile mahkemelik. Bir an önce mahkeme kararının çıkmasını ve Turkcell’in genel kurulunun toplanmasını, yeni yönetim kurulunun oluşmasını istiyor. Altimo’nun başkan yardımcısı Mustafa Kıral, Altimo ile Çukurova arasında süren anlaşmazlığın Londra’daki Privy Council mahkemesinden ve Virgin Adaları’ndaki mahkemeden çıkacak kararla son bulacağını umduğunu söylemiş. Yılın bitmesine zaten sayılı günler kaldı…

Peki hallolrsa ne farkedecek? Elbette yönetim kurulunda bulunan isimlerin değişmesi öncelikle beklenebilir. Hisse payları değişir mi değişmez mi o mahkemede çıkacak karara göre belli olur. Kıral bu konuda “Hükümetin SPK kanalıyla bağımsız üye ataması olayını geçici buluyorum. Turkcell genel kurulu toplandığında tüm hissedarları temsil edecek yeni üyelerden oluşacaktır. Hükümet de kendi atadıklarını çekecektir” demiş. Ama atılacak adımlarda bir farklılaşma kesinlikle göze çarpacaktır. Turkcell’in giderek büyüyen bir nakit stoğu var. Bu nakit nerede nasıl kullanılacak konusunda tartışmalar var. Her ne kadar Kıral Türkiye’de SİM pazarının belli bir doygunluğa ulaştığını söylese de Turkcell her çeyrekte rekor üstüne rekor gelirler yazıyor. Rus ortak, Asya ve Afrika kıtasına gidilmesi, oradan şirket alınması üstüne görüşler bildiriyor birbiri ardına. Şubat 2012’de yaptığımız söyleşiden bu yana bu isteklerini dile getiriyorlar. Açılma konusu tamam da açılacak yerler konusunda bir fikir birliği oluştuğunu düşünmüyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.