Amazon’un bulutu karardı Foursquare çöktü

Amazon’un bulutu karardı Foursquare çöktü

Amazon’un sistemi çöktü, Netflix, Reddit, Instagram, Quora, Foursquare gibi devler olaydan nasibini aldı. Dün gece Reddit’ten gelen bir tweete göre Amazon’un, A.B.D.’nin doğu yakasındaki veri merkezlerinin tümünin internet bağlantısı kesildi.

Kesinti, Amazon’un İrlanda’da gerçekleşen yıldırım çarpmalarından birkaç gün sonra gerçekleşti. Bu durumda güç kesintisinin yaşanmasının cezasını doğaya kesmek kaçınılmaz oluyor elbette ki. Ancak Amazon’un bulutlama sisteminin çökmesi çok da şaşırtıcı bir durum değil çünkü geçtiğimiz bahar aylarında siteleri çökerten ve hatta müşterilerin veri kaybına neden olan benzer bir olay daha yaşanmıştı. Reddit o olayda da etkilenen birkaç siteden biriydi ancak bu durum son olayda tekrar kurban olmasını engelleyemedi.
Amazon’a göre bu seferki problem teknik aksaklıklardan kaynaklanıyor. Durumun, işletim sistemindeki hata sonucu trafiği, şebeke trafik rotasyonunun düşük kapasiteli bir şebekeye aktarması sonucu ortaya çıktığı söylendi. Sunucuda yaşanan bu aksaklık da sitede duraklamalar ve bağlantı problemleri yaşanmasına yol açtı.
Amazon müşterileri ise öyle ya da böyle duruma ayak uydurmak zorunda kalıyorlar çünkü bir önceki kesinti de iki gün sürmüştü. Ayrıca Amazon genel olarak bu tür durumlar ile ilgili açıklama yapmamak gibi bir yol izler. Ancak şaşırtıcı bir şekilde geçen seferki kesintinin üstünden bir hafta geçtikten sonra özür dilemişti. Bu seferki hadise yaklaşık yarım saat içinde çözüldü ancak Reddit durumu Twitter’da paylaşmadan edemedi. Buna rağmen Amazon’dan düzeltme ile ilgili herhangi bir açıklama da gelmedi.
Bulutlama ile ilgili herhangi bir sıkıntı olduğu zaman mağdurlar bu durumda da olduğu gibi seslerini yükseltmek için her an hazırda bekler, bu tür servislerin güvenlik sorunları ile ilgili de konuşmaktan geri kalmazlar. Zira bu durum devrede Amazon gibi bir şirket olunca iyice kaçınılmaz hale geliyor. Ortada Amazon ile ilgili bir sıkıntı varsa bu insanlar tarafından hemen bulutlama ile ilişkilendirilir. Ancak bulutlama talebi müşteriler tarafından deyim yerindeyse kapış kapış gidiyor. Bu durumda artan talepler karşısında müşterileri bu gibi kesintilerden daha fazlası bekliyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş