Android’de oyunlar ne durumda?

Oyunlar, Android deneyiminin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu durum tabii ki oyunseverlerin, oyun geliştiren yazılımcıların ve Android gibi markaların çok hoşuna gidiyor. Ancak Android ve iOS arasındaki rekabet arttıkça ve üçüncü parti pazarlar geliştikçe, Android uygulamalar ve oyunlar, sıradan bir deneyimin ötesine geçerek yazılım pazarlama ve dağıtım alanlarında önemli bir deneyim haline geliyor. Android işletim sistemindeki parçalama sorunları Android Market’taki uygulama yayınlamada, hayalkırıklarına yol açarken oyun geliştiren yazılımcılara paraya çevirebilecekleri başka fırsatlar çıkıyor.

Android Market’te oyun geliştiricilerin ücretsiz bir ürünü ücretli olarak tanıtabilme gibi dayanakları olan bazı fiyatlandırma kuralları getirildi. Bu durumda, yazılımcılar parasını vermedikleri takdirde uygulamalar için bir günlük satışlar ya da yeni bir uygulama için promosyon yani uygulamaların tanıtım sürümleri fırsatı sunamayacaklar. Bu durum son kullanıcı için son derece karışıklık yaratan bir durum çünkü bir uygulamanın Android Market’ta bir sürü versiyonu olmasına neden oluyor. Bu yöntem oyun geliştiricileri son derece güç ve eşitsizlik yaratan bir duruma sokuyor.

Bu karışık ortamdan faydalanan Amazon Appstore gibi mecralar promosyonları merkez stratejisi haline getirmiş durumda. Amazon zaman zaman bazı uygulamaların tam sürüm versiyonlarını da ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor. GetJar da Android oyunların tanıtım sürümlerini sunan bir diğer oyun portalı. Amazon Appstore ve GetJar bazı oyunlar için sıradışı lansmanlar yaparak Android Market’ta tanıtım sürümleri sona eren oyunların tam versiyonlarını birkaç gün içinde piyasaya sürüyorlar.

Appolicious’ın danışmanı Marty Gabel’ın da belirttiği üzere Android Market’ın bu sorgulanabilir fiyat kuralı Google’ın da geri plana düşmesi sağlıyor. Bu boşluk üçüncü partiler için fırsat yaratarak oyunlardan, oyun içinde satılabilir ürünlerle ve benzer yöntemlerle para kazanır hale getirmelerini sağlıyor. Super Rewards’un arkasındaki şirket Adknowledge da durumu yalnızca bir portala bağlı kalmak oyun geliştiriciler için bir dezavantaj şeklinde yorumluyor. Şirket, Social2Web adında sosyal oyun geliştiricilerin Facebook’un ötesine geçebileceği bir hizmet sundu. En iyi dünyaları birleştiren Social2Web oyunların webde ve mobilde yayılması konusunda örnek teşkil edeceğe benziyor.