MySpace 545 milyon dolar zararla satılıyor

News Corp.’un, zor zamanlar yaşayan sosyal paylaşım sitesi MySpace’i 35 milyon dolara reklam ağ operatörü Specific Media’ya sattığını iddia edildi. Bu satış, News Corp.’un umutsuz bir gelecekten ve işten çıkarmalardan kurtulduğunu gösteriyor. Böylece MySpace sitede yüzde 5’ten daha az bir hisseye sahip olarak basın açıklaması yapma yetkisinden de yoksun hale gelmiş oluyor. Bu satışın bir diğer sonucu ise 500 çalışanın neredeyse yarısının işten çıkartılacak olması.

News Corp. siteyi 2005 yılında 580 milyon dolara satın almıştı. Ancak üyelerin, reklam verenlerin ve müzisyenlerin siteyi reklam amaçlı kullanır hale getirmesi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları daha çekici hale getirdi. Sitenin 74 milyon aylık ziyaretçi sayısının yarısından azı A.B.D. kaynaklı ve comScore’un yaptığı açıklamaya göre Mayıs ayında sitenin buradaki ziyaretçi sayısı 35 milyona düşmüş durumda.

Specific Media satışı doğrularken anlaşmanın şartlarını henüz açıklamadı. Specific Media’nın CEO’su siteyi dijital inovasyonun gelecek nesli için ellerindeki platformları birleştireceklerini söylerken her iki şirketin de ortak ilgi alanlarının ve bağının olduğunun altını çizdi.

MySpace 2003 yılında sitenin her üyesinin ilk arkadaşları olan Chris DeWolfe ve Tom Anderson adlı girişimciler tarafından kuruldu. Ancak site zaman içinde internet ortamında birbirine erişme ve kendi pazarlamasını yapmaya çalışan az bilinmiş müzisyenlere ulaşma konularında ortak bir alan haline geldi.

Her tarafı reklam dolu bir hal alan ve böylece sayfaların açılma sürelerini uzatan kullanımıyla site, üyelerini yormaya başlayınca popülaritesini yitirmeye başladı. Bu arada 2004 yılında üyelerin ve reklamverenlerin yapabileceklerini sınırlayıp sayfaları ferah tutmayı beceren Facebook ortaya çıktı. İnsanlar Facebook’u kullanılabilirlik açısından daha kolay bulmaya başladı. Eğlenceli uygulamalar, müzik dinleme ve FarmVille gibi bağımlılık yaratan oyunlar da ortaya çıkınca Facebook’un önüne kimse geçemez oldu.

MySpace’i etkin kullanan 18 yaşındaki Kaliforniyalı pop punk grubu Four O’Clock Heroes’un üyesi Rohit Kulkarni, Facebook’ta daha çok takipçi sayısına ulaştıklarını belirtiyor. Kulkarni, “İnsanlar artık MySpace’e bile Facebook üzerinden erişiyor ve sanırım bunun sebebi de cep telefonunuzdan bile kolayca erişim sağlayabilmeniz. Facebook sanırım bu yüzden bu kadar popüler hale geldi.” dedi. Oyun sitesi Zynga dahi, Lady Gaga yeni albümünü orada tanıtınca müzik promosyonu yapar hale geldi.

News Corp. geçtiğimiz 11 çeyrek boyunca MySpace’e yatırdıkları nedeniyle 1,4 milyar dolar kaybetti. Barclays sermaye analisti Anthony DiClemente’ye göre News Corp. siteyi satarak bu çeyrekte 250 milyon dolar daha kaybetmekten kurtulmuş oldu.

Sosyal medya analisti ve Altimeter Group’un kurucusu Charlene Li’ye göre 35 milyon dolarlık bir satış rakamı gülünç derecede düşük çünkü bu her üyeden aylık 1 dolarlık gelir elde etmek anlamına geliyor. Ancak şirket, ayağa kaldırıp her kullanıcıdan reklamlar üzerinden ortalama 20 tık alabilirse siteyi ancak toparlayabilirler.