Sony Wimbledon’ı halka 3 boyutlu açıyor

Sony tarafından, çok sayıda büyük küresel yayıncı ve sinema salonunun, Wimbledon 2011 erkekler yarı final, erkekler final ve bayanlar final maçlarının dünyanın birçok ülke ve bölgesinde üç boyutlu yapımını yayınlayacağı ve ekranlara taşıyacağı bildirildi. Sony, turnuvanın bu sene düzenlenecek 125.’sinin üç boyutlu yapımı amacıyla Mart ayında, Wimbledon Tenis Turnuvası’nın resmi haklarının sahibi olan asırlık tenis kulübü İngiltere Açıkhava Tenis Kulübü (All England Lawn) ile resmi tedarik ortaklığı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Sony, bu ortaklık ile dünyanın en önemli tenis şampiyonalarına, 3 boyutlu Full HD kalitesinin ayrıcalıklarını getirerek, bugüne kadar eşi görülmemiş bir derinlik ve gerçekçiliğin yanı sıra neşe ve heyecan katmayı hedefliyor.

20 Haziran 2011 tarihi itibariyle, Birleşik Krallık, ABD, Almanya, İtalya, Hollanda ve İsveç’te altı televizyon yayıncısı, Sony’nin üç boyutlu Wimbledon yapımının canlı yayınını yapacağını teyit etmiş durumda. Bu sayının altının üzerine çıkması bekleniyor.

Yine 20 Haziran 2011 tarihi itibariyle, Wimbledon’un Birleşik Krallık, İrlanda, İspanya, İtalya, Norveç, Yunanistan, Türkiye, Portekiz, Belçika, Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, Çin, Hong Kong, Endonezya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvator, Peru ve Uruguay’ın aralarında bulunduğu toplam 22 ülke ve bölgedeki 170’ten fazla ekranda üç boyutlu olarak halka açık canlı gösterimleri yapılacağı da teyit edildi.

Çeşitli ülke ve bölgelerdeki yayıncı ve sinema salonları ile yürütülen görüşmeler doğrultusunda, yayın ve gösterimlerin gerçekleştirileceği ülke ve sinema salonu sayısının daha da artması bekleniyor.